Алтернатива на спиралата на провала
За Тане и "трудоваците" по френски
/ брой: 201
Когато трябваше да подновя мазилката на стогодишната си къща в Горно Камарци, естествено потърсих Тане. Пак Тане търсят горнокамарчани да им изоре нивиците, викат го да им коси, да им "претраси" (пререди) керемидите на покривите. Освен Тане в това селце на петдесетина километра от София други майстори не са останали. Тане всъщност е Траян и е циганин, живее в горния край на циганската махала в хубава къща с подреден двор, женен е и има две деца. Основният си занаят - зидаро-мазачество, е научил, докато е отбивал военната си служба в Строителни войски - тези, дето ги разтуриха през 2000 година след 80-годишно съществуване.
Като Тане,
изучили занаят в казармата
са не хиляди, а стотици хиляди. И не само занаят, но са се научили що е ред и дисциплина, че има правила в обществото, с които трябва да се съобразяваш, и закони в държавата, които трябва да спазваш. Последният, струва ми се, началник на Строителни войски генерал Пешлеевски, казваше в едно интервю, че те, заедно с Транспортни войски, са били ковачница на строителни кадри, изградили големи индустриални обекти в цялата страна, хиляди жилища, уникални съоръжения в Русия и ЮАР (моста на река Лимпопо), голяма част от основната пътна мрежа на България. И основателно допълваше, че преди да влязат в казармата, това са били неграмотни и полуграмотни младежи, които иначе биха излезли на улицата, стават бандити по неволя, отхвърлени от обществото, попълват престъпния контингент.
Що приказки се изприказваха през последните години за това как ще приобщаваме ромите по европейска линия, тече май
поредната помпозна "декада"
на ромската интеграция. Засега това са кампании с пожелателен характер. Защото кражбите на релси, електрически кабели, похлупаци на канализационни шахти не намаляват, метални бюст-паметници по парковете не останаха, битовата престъпност отказва селските стопани да отглеждат продукция, която други ще консумират, по вилите не останаха тенджери и тигани. Да не говорим за изнасилените баби и закланите за жълти стотинки дядовци по селата и малките градчета. Обобщенията никога не са съвсем верни, но няма съмнение, че основният контингент на тази битова престъпност се попълва главно от ромското малцинство. Това са децата и внуците на същите онези споменати от ген. Пешлеевски "неграмотни и полуграмотни младежи", които от
"ковачницата" на строителни и транспортни войски
са излезли опитни строителни кадри. Генералът не го казва направо, но не е тайна, че в Строителни войски отслужваха военната си повинност основно младежи от малцинствата. Като Тане от Горни Камарци, който не смогва да изпълни поръчките на съселяните си и на приходящите виладжии.
Не си спомням вече какви точно доводи се приведоха, за да се докаже нуждата да се ликвидира наборната армия, но за Строителни войски в частност се изтъкваше, че това си било нещо като ангария. Не съм сигурен, че е точно така, защото примерът на въведената в 1920 г. по инициатива на Александър Стамболийски трудова повинност е последван от Унгария, Австрия, Канада през 1932 г., Япония, Естония - 1934 г., от Полша 1937 г. В САЩ със заповед на президента Рузвелт през 1933 г. са свикани 275 000 трудоваци.
Сега вече е немислимо да се връща колелото назад, цялата ни армия не пълни скамейките на националния ни стадион, така че
опасност от "ангария" няма
да има. Но една публикация напоследък на френското списание VSD подсказва за практика, чиято цел не е много различна от онова, което са вършили Строителните ни войски, за да превърнат потенциалния криминален контингент от неграмотни и полуграмотни момчета в опитни строителни кадри.
Ето в резюме репортажа "Армията на втория шанс".
Казармата в Сен Жан дю Марони (Гвиана - б. а.) е приютила един полк на Приспособената военна служба (SMA - Service militaire adapte) и дава втори шанс на млади доброволци, които често са маргинализирани и отхвърлени от обществото. Създадена през 1961 г., SMA има за главна мисия да улесни връщането към активен живот на младежи между 17 и 25 години. Според статистика на френското Министерство на образованието всяка година 150 000 младежи напускат образователната система без диплома и подготовка. Типичен е примерът с Шелдон Сайфа и Реза Адая. И двамата произхождат от многолюдни семейства, без време са напуснали училището и са се отдали на мързела и леснотията. И двамата подчертават, че в SMA са получили обучение и са се научили на дисциплина и спазване на приетите в обществото правила. Доброволците преминават едномесечно военно обучение, а след това получават професионална подготовка в продължение на 800 часа. "Можеш да изкараш шофьорска книжка, включително за тежкотоварен камион, диплома за спасител, можеш да наваксаш това, което си пропуснал в училище, и да научиш занаят", споделя Шелдон. Според думите на генерал Артюр, командващ SMA, за 50 години през нейните редици са минали 130 000 младежи - до 2000 г. редовни наборници, след това
доброволци, които търсят втори шанс в живота
"Прекъсвайки спиралата на неуспеха, SMA я замества с една нова перспектива - перспективата на надеждата, отхвърляне на примирението, постигане на успех чрез усилието и труда. В това отношение главна роля играе интегриращата роля на униформата, а престижът да бъдеш войник допринася всеки младеж да добива усещане за признание", заявява ген. Артюр.
От репортажа става ясно, че президентът Саркози е предвидил годишен бюджет от 210 милиона евро с цел до 2014 г. ежегодно по 6000 младежи да минават през SMA.
След като през 1920 г. на миналия век с въвеждането на трудовата повинност България е дала пример, последван дори от САЩ, защо сега да не се поучим от чужд опит как на практика, а не чрез измислени "декади" и подобни показни инициативи, да се научат на труд, ред и спазване на законите, да извървят своята част от пътя към интегриране в обществото тези, които се свличат все по-ниско по "спиралата на провала", излизат на улицата и "стават бандити по неволя".