Започнаха честванията на 140-годишнината от Руско-турската война
/ брой: 79
140-годишнината от издаването на Манифеста на император Александър II за обявяване на Руско-турската освободителна война 1877/1878 г. беше отбелязана вчера в София с представянето на книгата на Леонид Чичагов "Дневникъ Царя-Освободителя по Освобождението на България". На събитието, организирано от Координационния съвет "България - Русия" и Посолството на Руската федерация в България, присъстваха извънредният и пълномощен посланик на Русия Анатолий Макаров, вицепрезидентът Илияна Йотова, зам.-председателят на Народното събрание Явор Нотев, посланиците на Куба, Палестина, Венецуела и др., политици, учени, представители на неправителствени организации и граждани.
"За нас тази книга е и принос в борбата с фалшифицирането на историята. Това е нашият отговор на онези, които се опитват да припишат заслугите за освобождението на южните славяни на дълъг списък европейски държави", каза посланик Макаров (словото му - на стр. 17).
Дневникът е разказ от първа ръка както за пребиваването на император Александър II в България, така и за военните събития. "Политическата конюнктура не отстъпва и в днешните оценки за Руско-турската война. За нас, българите, обаче се сбъдват пророческите думи на Бенковски: "В сърцето на тирана аз отворих такава люта рана, която никога няма да заздравее, а Русия - нека заповяда", припомни Илияна Йотова.
"Всяка война е жестока, но има справедлива война. Руско-турската освободителна война беше война за вярата и на вярата", каза проф. Андрей Пантев (част от словото му - на стр. 17).
След представянето на книгата, което поставя началото на юбилейните събития, посветени на 140-годишнината от Освобождението, бяха поднесени венци и цветя пред паметника на Цар Освободител на площад "Народно събрание".
Снимка Благовеста Цветкова
За нас тази книга е и принос в борбата с фалшифицирането на историята, заяви Анатолий Макаров