26 Юли 2024петък00:14 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

За бъдещето на Централната баня

Какво ще стане с култовата сграда в центъра на София, строена по време на кметуването на ген. Владимир Вазов?

/ брой: 211

автор:Петра Ташева

visibility 1567

Неотдавна в медиите се появи съобщение, че Централната минерална баня в София най-после има ясно бъдеще - ще стане Музей за историята на столицата. Това е разумно решение, защото сградата е в центъра на града, представителна е и музеят ще се разположи добре в помещенията й.
Но, както винаги, в такива случаи има и

някои нерешени въпроси

Известно е, че музей столицата ни е имала още преди Втората световна война, че след закриването му не се знае съдбата на повечето негови експонати, а те са над 115 хиляди единици! Беше обявено в предишните решения за бъдещето на банята, че 70% от нейната площ ще се използва за музея, 20% - за балнеолечение, и 10% - за тържествени прояви (концерти, изложби, коктейли). Дали това разпределение на огромната площ на Централната минерална баня ще се запази и в бъдеще?
Свидетели бяхме как добре "легна" тук само преди месеци изложбата за нашите банкноти. Сигурни сме, че и в бъдеще такива прояви ще намират великолепен подслон на това място. Но остава неясен един голям и сериозен проблем. Централната баня беше необходим,

полезен и ефективен лечебен център

Знайно, че още римските императори са идвали тук от Вечния град, за да се лекуват, а жените - за да се разкрасяват, защото никакви козметични продукти не могат да направят кожата на тялото, на лицето толкова гладка, мека, еластична, колкото водата от центъра на София.
Ние сме лоши стопани на минералните си води. Карлови Вари нямат повече извори от София, но там балнеолечението е едно от най-успешните в света. Необходима е ПОЛИТИКА, СТРАТЕГИЯ за използването на минералните ни води, за балнеолечението у нас. Българите сме болен народ, поставени сме в условия на трудно оцеляване и трябва всичко възможно да се направи от Министерството на здравеопазването, от професионалните съюзи, щото да се осигурят на хората медицински центрове за безплатно балнеолечение. А

водата в центъра на София лекува

успешно болести на опорно-двигателния апарат, стомашни, ставни, неврологични заболявания. Затова важно е част от площта на Централната баня да бъде пак ЛЕЧЕБЕН ЦЕНТЪР! Не скъп СПА-център, предназначен за богати българи и чужденци, а НАРОДНА ЛЕЧЕБНИЦА, където безплатно или с минимални такси да се лекуват болните бедни и средно имотни наши сънародници!
Има и още един голям въпрос. В банята имаше басейни, там има и вътрешни дворове. Какво ще стане с тях? Колко поколения от деца и младежи са укрепвали своето здраве тук, взели са първите си уроци по плуване, израснали са като добри плувци. Ще има ли пак в центъра на София плувни басейни с природно топлата минерална вода? Ако не могат да се уредят басейните в сградата на банята, не е ли възможно наблизо да бъде устроено тяхното съществуване?
Какво ще стане и с помещенията на Народната баня, строена по време на кметуването на ген. Владимир Вазов? Очакваме ясни и категорични изяви на кметството на София за цялостното бъдещо решение за използването на сградата на Централната минерална баня. Известно е, че изразходваните до сега средства за

нейната "козметична" реставрация

за съхранението й като архитектурен паметник не са никак малко. Но дано всичките по-нататъшни преустройства да бъдат по-успешни, по-резултатни, защото се харчи народна пара, пилее се природно богатство, а това е непростимо! Няма извинения за правителствата, министерствата, за обществото ни, пропилели време и средства за безхаберното съществуване на руините в идеалния център на столицата.

Приеха на първо четене актуализацията на бюджета

автор:Дума

visibility 594

/ брой: 140

Властта изтегли още 200 млн. лв. нов заем

автор:Дума

visibility 568

/ брой: 140

В Румъния влезе в сила данък лукс

автор:Дума

visibility 608

/ брой: 140

Болести по животните дебнат на границата с Турция

автор:Дума

visibility 617

/ брой: 140

Провал на реформата за абортите в Полша

автор:Дума

visibility 650

/ брой: 140

Забраниха Хамбургския ислямски център

автор:Дума

visibility 604

/ брой: 140

Не носете ножове в Гърция

автор:Дума

visibility 671

/ брой: 140

Накратко

автор:Дума

visibility 587

/ брой: 140

Строителни илюзии

автор:Евгени Гаврилов

visibility 613

/ брой: 140

За казуса "Ненчев"

visibility 644

/ брой: 140

Враждата Баку-Париж

автор:Юри Михалков

visibility 610

/ брой: 140

Гавра

автор:Барбара Пейчинова

visibility 580

/ брой: 140

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ