04 Януари 2025събота13:14 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

За университет във Великобритания - без посредник

Това не е толкова трудно, колкото изглежда, а без помощта на агенция ще спестите стотици левове

/ брой: 187

visibility 2877

Лора Стоянова

Процесът за кандидатстване в университет в Обединеното Кралство на пръв поглед може да изглежда доста непосилен и да затрудни кандидат-студента. В България няколко агенции предлагат посредничество срещу солени суми. Но освен че предлагат консултантските си услуги, много от тях горещо препоръчват университети със съмнителна репутация, някои от които се подреждат доста назад в класациите за най-добри университети на Острова. Това трябва да имат предвид стотиците млади нашенци, които са се насочили натам.
Въпреки че безспорно помагат в изготвянето на документите за кандидатстване, агенциите взимат за помощта си няколко стотици левове. Излишно е обаче да се кандидатства през агенция, тъй като кандидат-студентът може да се справи и сам без проблем. В много случаи тези агенции имат сключени договори с определени институции във Великобритания и често това им налага да убеждават непрекъснато кандидатите в това как треторазряден университет е изключително подходящ за тях.
Всъщност процесът на кандидатстване за висше образование е изключително опростен. Извършва се през уебсайта на UCAS, където може да се намери отговор на абсолютно всеки въпрос, който възникне по време на процедурата.
Препоръчително е, преди да пристъпи към процедурите за кандидатстване, зрелостникът да издържи изпит TOEFL или IELTS. Основната разликата между двата изпита е форматът, който прави изпита TOEFL малко по-лесен. Полезно е да се изкара и курс за запознаване с формата на изпитите предварително, например във Фондация "Св. св. Кирил и Методий", където освен, че курсовете са водени от професионалисти, се предлага и отлична структура на преподаване. Такъв курс би струвал около 400 лева, но след подготовката кандидатът ще е много по-спокоен и уверен и няма да бъде изненадан от нищо в деня на изпита. Обикновено резултат над 90 от общо 120 възможни точки на TOEFL гарантира, че кандидатът има достатъчно високо ниво във владеенето на английски език. Положението е малко по-различно с изпита IELTS, който е сравнително по-труден за вземане, но отново с подходяща подготовка - съвсем посилен за зрелостник.
Друга препоръка е да се посетят изложенията за образование в чужбина, повечето от които се провеждат обикновено през септември и октомври. Те дават добра представа за това кои университети са популярни сред българските кандидат-студенти и предлагат възможността да бъдат зададени въпроси към представители от институциите. Предлагат се и рекламни материали с допълнителна информация, които са много добър първоизточник за начално проучване на подходящи университети.
За голяма част от зрелостниците най-труден се оказва изборът на специалност. Някои агенции предлагат съвети за избора на изучаван предмет, но това в крайна сметка е решение, което трябва да бъде взето от зрелостника, а и от неговото семейство. Изисква се, разбира се, кандидат- студентът сам да направи проучване и да открие кои 5 курса и университета ще му допадат най-много. Важно е изборът да е реалистичен спрямо оценките, които има до момента, и спрямо прогнозираните за ХІІ клас. Може да разбере кое за него е подходящо, като потърси изискванията за оценки на уебсайтовете на отделните университети.
След като направи своя избор от специалности и институции, зрелостникът трябва да се регистрира в уебсайта на UCAS и да попълни желаната информация. Процедурата е бърза и лесна и единственото, което трябва да се прави, е да се четат и следват инструкциите.
Най-важният компонент от кандидатурата е мотивационното писмо. То представлява текст с дължина от около една страница, в който кандидат-студентът трябва да опише защо е избрал точно тези специалности, какви лични качества, преживявания или професионален опит го правят подходящ за обучението и с какво ще допринесе към университетския живот. Написаният текст трябва да изтъква силните страни на зрелостника и да е написан без никакви грешки, като е препоръчително да бъде прегледан от учител. Отново посреднически агенции предлагат семинари за това как да се напише мотивационно писмо.
Друга важна част е препоръката от учител. За целта зрелостникът трябва да избере преподавател, на когото има доверие, който говори английски и който го познава добре. Допълнителен бонус е, ако учителят преподава предмет, обвързан с кандидатстваната специалност.
След като всички части от кандидатурата са попълнени, кандидатът трябва да заплати 23 паунда, за да изпрати документите към избраните университети. Сроковете през 2015 година са 15 октомври за Оксфорд и Кеймбридж и 15 януари за всички останали. В крайна сметка, ако зрелостникът избере да кандидатства сам, единствените разходи, които трябва да заплати, са таксата за изпит, която за TOEFL възлиза на 215 долара и таксата за UCAS. Така кандидат-студентът ще си спести стотици левове за агенции и курсове, които не гарантират успех. Може да намери информацията, която го интересува, в сайта на UCAS и във форуми. Полезна нова платформа, където възпитаници на университети предлагат помощта си на кандидат-студенти, е www.studymentors.eu. 

Има ли нелегален внос на добитък от съседна страна

автор:Дума

visibility 50038

/ брой: 244

Неизвестна болест покоси 200 овце във ферма в Карнобатско

автор:Дума

visibility 46524

/ брой: 244

65% срив на чуждите инвестиции

автор:Дума

visibility 50446

/ брой: 244

Банките уличени в нелоялни практики при отпускане на кредити

автор:Дума

visibility 50345

/ брой: 243

Путин готов за диалог с Тръмп и Зеленски

автор:Дума

visibility 50160

/ брой: 244

Русия без условия за преговори с Киев

автор:Дума

visibility 47794

/ брой: 244

Белград минава на безплатен транспорт

автор:Дума

visibility 45072

/ брой: 244

Светът през 2024

автор:Дума

visibility 68676

/ брой: 244

Турбулентната политическа 2024 година

автор:Юлия Кулинска

visibility 56816

/ брой: 244

БСП се нуждае от радикална промяна

автор:Юлия Кулинска

visibility 50605

/ брой: 244

2024 - историческата година за БСП

автор:Александър Симов

visibility 47898

/ брой: 244

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ