15 Януари 2025сряда22:05 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Обсерваторията "Рожен" - пред закриване

Уникалните за Балканите телескопи ще "затворят очи" заради финансовите рестрикции

/ брой: 128

автор:Дума

visibility 3782

Намаляването на субсидиите за БАН стигна такива размери, че те вече не покриват заплатите на около 3500-те учени в академията. За научна дейност държавата на практика не отпуска нито стотинка. Това - при системното недофинансиране на БАН от години насам. Какво се случва с научните звена не е трудно човек да се досети. Едно от тях е емблематичната за България Национална астрономическа обсерватория "Рожен".
В последните месеци НАО "Рожен" изпитва значителни финансови трудности. Средствата, които е събрала от собствени приходи, ще стигнат за нейната работа най-много до края на септември. Ако не се намери допълнително финансиране, обсерваторията ще трябва да затвори врати, което ще прекъсне редица наблюдателни програми, изпълнявани от учените в момента. Работещите в НАО "Рожен" се страхуват, че веднъж спряна, техниката в обсерваторията може и да не заработи отново. За оцеляването на обсерваторията до края на годината са нужни 300 000 лв., а за нормалното й използване - 600 000 лв. Такива пари няма. Затова Институтът по астрономия при БАН отправи апел към българската държава да не оставя този уникален астрономически комплекс да загине. Всеки желаещ може да направи дарение за националната обсерватория.
НАО "Рожен" е най-големият астрономически комплекс в цяла Югоизточна Европа. Поради географското си разположение той е интересен за световната астрономическа мрежа и се използва като една от базовите точки за наблюдение. В обсерваторията от близо 30 години работи най-големият на Балканите оптичен телескоп с диаметър на огледалото 2 м. С телескопа може да се получават както преки изображения (снимки) на изследваните обекти, така и техни спектри. В обсерваторията работят още два по-малки телескопа с диаметър съответно 60 см и 50 см. С трите телескопа се наблюдават и изследват всички видове небесни обекти, които съвременната наука познава. В НАО се намира и единственият в България слънчев телескоп. Такива съоръжения в Европа са общо четири. С този апарат се правят всекидневни наблюдения на активността на Слънцето и слънчевите образувания.
С двуметровия телескоп неотдавна в обсерваторията бе наблюдавано кафяво джудже - мъничка звезда с ниска мощност на излъчване. Такива обекти се регистрират изключително трудно с наземните телескопи. За дейността си в течение на три десетилетия българската обсерватория може да се похвали с множество постижения на международно ниво. С нейните телескопи неведнаж са откривани астероиди (малки планети), част от тях са назовани с български имена от Световната астрономическа федерация. Учените, които работят в "Рожен", се включват постоянно в международни проекти, в рамките на такива проекти наши учени са откривали избухнали звезди в близки галактики (т.нар. нови звезди).
Роженската обсерватория се използва не само за научна, но и за образователна дейност. Тук постоянно има ученици, провеждат се студентски практики на бъдещи астрономи от СУ и Шуменския университет, летни ученически лагер-школи. За много млади българи това е първата среща с професионалната астрономия и може би - първата крачка към успешната им кариера.   

Ще изпрати ли Европа войски в Украйна?

автор:Дума

visibility 1952

/ брой: 8

София, Анкара и Атина борят миграцията

автор:Дума

visibility 1925

/ брой: 8

Мексико бори бедността с ръст на икономиката

автор:Дума

visibility 1992

/ брой: 8

Марк Рюте: Повече пари за отбрана или ще учим руски език

автор:Дума

visibility 2027

/ брой: 8

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ