САЩ спечелиха Палау, Микронезия и Маршаловите острови
Това им осигурява място за базиране на ракети и радари за ранно предупреждение, както и тестова площадка за междуконтинентални балистични ракети
/ брой: 47
Американският конгрес финансира ключови споразумения с тихоокеански държави. Сенатът отпуска 7,1 милиарда долара за споразумения за свободно сдружаване с три нации. САЩ предоставя солидна икономическа подкрепа срещу изключителен военен достъп до Палау, Маршаловите острови и Федеративна република Микронезия.
Въпреки че тези островни нации са географски миниатюрни, те позволяват на САЩ свободно да оперират в Индо-тихоокеанския регион и да преодолеят
„Тиранията на разстоянието“
Те също осигуряват и място за базиране на ракети и радари за ранно предупреждение, както и тестова площадка за междуконтинентални балистични ракети.
САЩ се активизираха, след като през 2019 г. Соломоновите острови и Кирибати прехвърлиха дипломатическите си връзки от Тайван на Китай, а през 2022 г. Пекин подписа споразумение за сигурност със Соломоновите острови. Вашингтон обеща отново да отвори посолството си на Соломоновите острови, организира първата среща на върха с лидерите на тихоокеанските острови и прие стратегия за тихоокеанско партньорство, подкрепена от 1 милиард долара. Япония, Австралия и Нова Зеландия също засилиха активността си в региона.
Но нито САЩ, нито съюзниците им, нито Китай отбелязват лесни победи. Западните страни се опасяват, че техният ангажимент, който често идва с условия за управление, е по-малко привлекателен от китайските заеми и инвестиции в инфраструктура или пряката подкрепа за отделни политици.
Китайската икономическа помощ
не винаги се превръща в политическо влияние. Анна Поулс, експерт по сигурността в Тихоокеанския регион в университета Маси в Нова Зеландия, посочи неуспеха на Китай да убеди Фиджи да приеме ваксината срещу КОВИД-19. „Ако Фиджи приемеше ваксината „Sinovac“, това щеше да й даде легитимност в региона. Но Фиджи знаеше, че приеме ли я, ще унищожи туристическата си индустрия“, каза тя.