30 Юни 2024неделя04:00 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Наши астрономи заснеха комета

Учените изследват от какво се е формирала Вселената преди 4,6 млрд. години

/ брой: 146

автор:Велиана Христова

visibility 1899

В ранните сутрешни часове на 17 юни т.г. в националната астрономическа обсерватория "Рожен" при БАН е била наблюдавана и заснета кометата C/2009 R1 (McNaught). В този момент тя се е намирала ниско над североизточния хоризонт в съзвездието Персей, съобщиха астрономите. В обсерваторията "Рожен" са получени кадри и спектри на кометата, осъществени с двуметровия телескоп и с двуканален фокален редуктор. Отделно са заснети широкомощабни кадри със 60-сантиметровия телескоп на обсерваторията. Наблюденията на кометата са продължени в ранните часове на 21 юни 2010 г. с Куде спектрограф на двуметровия телескоп.
Кометата C/2009 R1 е непериодична комета, открита от британо-австралийския астроном Робърт МакНоф през септември 2009 г. Същия ден откриването й е било потвърдено от големия наземен телескоп, разположен в Тенерифе. Получените в НАО "Рожен" спектри предоставят възможност за определяне на отношението на различните изотопи на въглерода и азота във веществото на кометата. Съотношението на азота при други комети е 140 и е значително по-ниско от стойността за Земята, която е 272, обясняват учените. Коя стойност съответства на веществото, от което се е формирала Слънчевата система преди 4.6 милиарда години? Дали условията в протопланетния облак са били силно различни на онези места, където са се образували Земята и кометите? Отговори на тези въпроси ще бъдат потърсени в детайлите на получените спектри, обясняват астрономите.

БСП срещу продажбата на оборудването за "Белене"

автор:Дума

visibility 1127

/ брой: 121

Законът за надценките на хляба е неприложим

автор:Дума

visibility 952

/ брой: 121

Официално ни отрязаха за еврозоната през 2025 г.

автор:Дума

visibility 1496

/ брой: 120

НАТО с нова мисия за подкрепа на Украйна

автор:Дума

visibility 1175

/ брой: 121

Германско гражданство след пет години

автор:Дума

visibility 1096

/ брой: 121

Провали се опитът за военен преврат в Боливия

автор:Дума

visibility 1058

/ брой: 121

Накратко

автор:Дума

visibility 843

/ брой: 121

Пак гоним дивото

автор:Нора Стоичкова

visibility 1017

/ брой: 121

Зор да се покажем

автор:Аида Паникян

visibility 1133

/ брой: 121

Самоунижението в Благоевград

автор:Александър Симов

visibility 1055

/ брой: 121

Съкровище на българската медицина

автор:Аида Паникян

visibility 999

/ брой: 121

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ