Как тъмната материя влияе върху климата изясняват в БАН
/ брой: 150
Как се изменя климатът на Земята и кой го управлява? Как ядрената енергетика и ядрената физика са свързани с разбирането за измененията на климата? Нов тип ядрен реактор - абсолютно безопасен и саморегулиращ се, заимстван от глъбините на Земята - възможно ли е това? Дали тъмната материя, тази невидима субстанция - е в основата на регулирането на редица процеси в Слънцето, а оттам и на Земята? Къде се крие ключът на живота на Земята - не е ли в нейните недра? Какви са уроците от инцидента във Фукушима и как той повлия на науката за измененията в климата?
Това са част от въпросите, чиито отговори учени ще дадат по време на семинара "Тъмната материя и 7-те ключови проблема на макрофизиката на климата", който ще се състои на 4 юли в Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика на БАН. Във форума като основни докладчици участват и проф. Виталий Русов и проф. Виктор Тарасов от Одеския национален политехнически университет, Украйна. Професор Русов е по произход българин, родителите му са от Болград, Украйна. Защитил е в Москва две дисертации и е един от основоположниците на широкото внедряване на информационните технологии в университетите на Одеса. Разработките на проф. Тарасов пък са помогнали при решаването на някои неотдавнашни военни конфликти.
Семинарът e в в рамките на международен проект по програма "Мария Кюри" - част от Седмата рамкова програма за наука на ЕС, в него Одеската политехника е ключов партньор. Координатор на проекта е ядреният институт на БАН. Пълното наименование на темата е "Комплексно изследване на възможностите за прогнозиране на земетресения и корелациите на сеизмичността и климатичните промени". Проектът BlackSeaHazNet е плод на над 10-годишната съвместна работа на д-р Страшимир Мавродиев и д-р Бойко Вачев, съкоординатори на проекта, както и на редица от 15-те партньори от 8 страни на Балканите и Кавказкия регион.