Ядрените реактори в АЕЦ "Козлодуй" ще се строят без да е ясна ползата
/ брой: 53
Ако всичко върви по план, 7-ми блок на АЕЦ “Козлодуй” трябва да е готов до 2033-2035 г., малко по-късно и 8-ми. Но строителството на ядрени блокове не е като на газопроводи – продължава по-дълго, струва по-скъпо и изисква значителен човешки ресурс. Това обясниха експерти пред българското издание на Euractiv.
Депутатите одобриха изграждането на двата нови блока с технология на “Уестингхаус”, без да е приета енергийна стратегия и да е отчетено развитието на съседните на България енергийни пазари.
Пред Euractiv двама експерти Славчо Нейков и проф. Валентин Колев от Електротехническия факултет на ТУ-София, изразиха съмнения в икономическата обоснованост на проекта.
Според проф. Колев ще бъде много трудно да се намерят банки, които да финансират проекта и ако това се случи, ще е показател за неговата жизнеспособност. Засега няма яснота как ще се изплатят новите ядрени мощности, коментира и Славчо Нейков, според когото реално става дума за повече от 30-40 милиарда лева, които ще плати България. Всяко спиране на работата оскъпява допълнително инвестицията, заявява той.
Наскоро по БНР друг енергиен експерт – Георги Стефанов, също изрази опасения да не се стигне до Белене 2.0 – харчене на пари без краен резултат.