Цигуларка от Орегон учи влашки хора
Американци стягат цървули за естрадите в Копривщица
/ брой: 178
Шестнадесет американци - представители на няколко щата, сред които Калифорния, Аризона и Ню Джърси, от седмица леят литри пот в усилени репетиции на български, влашки, каракачански и македонски хора и танци под вещото ръководство на Петър Димитров от ямболския фолклорен ансамбъл "Тунджа". Техен домакин е старозагорското "Загорче".
Сред ябанджиите, част от които идват у нас за трети-четвърти път, има както любители хореографи, така и създатели на самодейни групи по етнотанци. Желанието им е да се присъединят към някой от съставите, класирани на тазгодишния Десети събор в Копривщица, който започва на 6 август. Организатор и своеобразен гид на групата е някогашната танцьорка от ансамбъл "Тракия" Нина Каварджикова. Тя години наред си вади хляба като ръководителка на уъркшопове по български фолклор в САЩ, а после в Холандия.
Според нея през последните години се забелязвало осезаемо завръщане на интереса към балканските ритми отвъд Атлантическия океан. Възрастни и по-млади янки наддавали ухо към неравноделните тактове, търсели контакт с професионалисти и били готови да зарежат работата си, но да намерят място сред естрадите в Копривщица.
Това лято програмата включва разучаване на каракачански танци с група за автентичен фолклор в сливенския квартал Речица, тридневни репетиции на тракийски и влашки хора в базата на ансамбъл "Загорче" в Стара Загора, както и двудневно "разузнаване" на терен в Гоце Делчев, където домакини ще са майстори на помашките и македонските танци. Хората са истински ентусиасти, току-що бяхме стъпили на мегдана в старозагорското село Дълбоки, но като чуха звуците на гайдите и гъдулките, американците взеха да подрипват в такт с хорото, разказва усмихнато Нина. Тя не може да се нахвали с 24-годишната Ембърли Роузен, възпитаничка на Музикалния колеж при Бъркли университета в Бостън. Ембърли, която от пет години с еднаква лекота свири на цигулка и гъдулка, смята, че фолклорните мелодии са попили в кръвта й още преди да се роди.
Майка й Джой, която също в момента е в България, като бременна не преставала да посещава репетиции в родния Орегон. Едва на три години момичето вече държало класическа цигулка, шестгодишна умеела да свири на ирландската й модификация, а преди пет години се влюбила в гъдулката, след като преминала през школата на Тодор Киров в Пловдив. Ембърли е категорична, че ако трябва да избира между работите на Паганини и добруджанското хоро - със сигурност първо ще дръпне жиците на гъдулката. Да покаже, че не говори просто така, от куртоазия - вади инструмента, който пази като зеницата на окото си в специален калъф, и започва да свири. Не какво да е, а мелодията на... Руфинкината. След което художественият ръководител на загорчетата Венелин Кръстев бурно я аплодира. "На ухо", само за ДУМА сподели, че след броени дни гости на ансамбъла ще бъдат част от танцьорите на токийския състав "Кога" и певците от Лондонския български хор.