Салатата поскъпва 10 пъти от оранжерията до трапезата
Родните краставици вървят по 4,50 лв. за килограм
/ брой: 56
Все по-малко дребни и средни производители на плодове и зеленчуци избират борсите и зеленчуковите пазари, за да продават стоката си. Вместо това сключват различни договорки с прекупвачи, които вдигат цените на плодове и зеленчуци. Много често по-малките производители се принуждават да изхвърлят продукцията си или да я продават под себестойността й.
Много от търговците по борсите смятат, че както хората - за дома и трапезата си, така и голяма част от бизнеса пазаруват от големите търговски вериги, които често са прекупвачи и това повишава цената.
Цената на зелената салата започва от 10 стотинки по борсите и директно от производителите и стига до 1 лев, дори и повече, в големите вериги. Голямата печалба на веригите и прекупвачите отказва все по-често земеделците от отглеждането на плодове и зеленчуци.
Все повече земеделци от Петричкия район се отказват от производството на зеленчуци. Причината е, че много често едва покриват разходите си. Райко Динев, земеделски производител, коментира пред БНТ, че прекупвачите печелят най-много.
На пазара вече са първите оранжерийни краставици, които струват средно по 4,50 лева за килограм. Търговците очакват скоро цената им да падне.
Междувременно данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата показаха, че повечето основни хранителни стоки са поевтинели на едро през миналата седмица макар и минимално. Средното поевтиняване е 0,53 на сто.
Най-много е поевтиняла салата - със 7,3%, до 89 стотинки на брой на едро. Вносните краставици са поевтинели 0,1% - до 2,87 лева за кг, а доматите - с 5,8 на сто, до 2,93 лева.
Захарта е поевтиняла с 2,8% и се е търгувала средно по 2,07 лева за кг, а олиото - с 1,8 на сто, до 2,75 лв. за литър. Цената на пилешкото месо пада с 2,4 на сто и то се предлага по 6,23 лв. за килограм.
Най-много са поскъпнали вносните ябълки - с 10,8 на сто, и са се търгували по 1,95 лева за кг, и бананите - с 4,9 на сто, до 2,72 лева за кг.
Проверка на "Нова телевизия" показва, колко струват едни и същи основни продукти в различни градове. Сметката показва, че при средна заплата от 3000 лева на месец в София сумата е 35,13 лева. В Пловдив сметката е 31,13 лева със средна заплата 1845 лева. А в Добрич, където е най-ниската средна заплата за Североизточна България - 1550 лева, за същите продукти е платено 35 лева.