Иван Ченчев:
ОССЕ отчита намеса на служебния кабинет в изборите, а СЕМ – не
В отчета не регулатора няма нищо за липсата на плурализъм в обществените медии, заяви зам.-председателят на ПГ"БСП за България"
/ брой: 55
"Не може Организация за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), а Съветът за електронни медии (СЕМ) да не отчита това. На 19 септември 2022 г., когато организацията, която беше изпратила своя мисия за изборите у нас излезе със становище, че критичните изявления на президента Румен Радев и назначения от него служебен кабинет са разпознаваеми в предизборна среда и това е повлияло на изборните резултати". Тогава от СЕМ заявиха, че тъй като служебното правителство не е пряк участник в изборите, нямало посочени действия в отчета им". Това заяви зам.-председателят на ПГ"БСП за България" Иван Ченчев от трибуната на НС по време дебатите по отчета на регулатора за 2022 година. Разискванията по точката започнаха в сряда в НС и продължиха целия преди обед вчера.
„Но съгласете се, ако тези, които администрират едни избори или какъвто и да е процес в България и го нарушават и няма никакъв контрол, кой после е виновен и къде ще бъде отчетено това? Защото към този момент няма Народно събрание и няма към кого да се отчитат представителите на правителството“, подчерта Ченчев. По думите му в отчета на СЕМ не е отбелязана и липсата на плурализъм в обществените медии.
„За сведение, ще ви дам за пример справка по отношение на една новина, съобщена за една партия от националното радио с прилежащи към нея в един и същи ден още 16 новини – без да се даде право на отговор, без никакво друго мнение, освен едностранчиво - и то 17 пъти да се спомене защитата само на една единствена страна“, обърна внимание Ченчев. Той беше категоричен, че БСП ще гласува против отчета.
„Това, което СЕМ представя пред нас като отчет, не казваме, че не е професионално, но по някои теми се гледа твърде едностранчиво, с което няма как да се съгласим. Още повече, когато става дума за избори, за ваксини, за военни действия“, поясни Ченчев. Да не говорим за това, че някой иска да сваля предаване или генерален директор да казва „протестите ще спрат като спрем предаването“ и прочие – неща, които са опасни за демокрацията, добави той.
Ченчев обърна внимание и на това, че към онзи момент са проведени 3 заседания на СЕМ за избор на генерален директор на националната телевизия и до ден днешен такъв не е избран, което според него говорило за вътрешни проблеми в самия регулаторен орган.
Председателят на ПГ на ИТН Тошко Йорданов припомни на ПП-ДБ, че изпратеният от тях член на СЕМ Пролет Велкова, защитавала педофилията. В доказателство той цитира коментар, направен от Велкова преди години. Съпартиецът му Станислав Балабанов пък припомни на ПП-ДБ, че с тяхно решение НС заседава в сградата на партийния дом, където журналистите нямат свободния достъп до депутатите.
В крайна смета отчетът на СЕМ не беше приет със 128 гласа “против” и 15 " за".