Нова форма на управление в България – служебно партиен кабинет
/ брой: 74
Калин Каменов
Съдебна реформа – никаква я няма. Конституционна реформа – директно в боклука. Я пак… Дали е за боклука, или си е баш по мярка за „силните в политиката“. Май второто е по-вярно. Иначе юристът Христо Иванов – от добрите сили, който не си спомняше кой точно е предложил тези „гениални“ промени в основния закон, направи така, че хем ГЕРБ вече се чувстват изпрани (б.р. – от онзи разговор на Радостин Василев), хем ДПС да се чувстват силни, за да определят какво и как ще става в държавата. И великите промени в Конституцията, инспирирани от огромното желание за мъст и да се нанесе вреда на президента Радев, защото той е „злото“, което си позволи да управлява през служебните кабинети, направиха така, че имаме нова форма на управление на държавата – служебно партиен кабинет.
Значи вече кабинетът хем не е служебно на Радев, защото той се превърна в бияч на печати, хем не е на служебния премиер Димитър Главчев, който предложи имена, които са приемливи (б.р. – в първоначалния вариант), но започна да ги сменя, защото така му казват, хем не е на Борисов и ГЕРБ, въпреки че той казва кой му харесва и кой не. С други думи, всеки казва: „Нямам нищо общо!“ Колко е удобно така, нали.
Но какви са фактите?
„Подмяната“ на промяната доведе до това, че след драматичната промяна в Конституцията стана следното. Вместо Радев да има служебна власт, но и да носи отговорност, я получи ГЕРБ, но без да носи отговорност. Борисов препоръча на служебния министър-председател да смени външния министър и премиерът Главчев го махна – сега и моментално. За да застане на неговото място Даниел Митов, зам.-председател на ГЕРБ. Както се казва, обществено приет от всички.
Не искаме и министъра на земеделието Кирил Вътев. Главчев го маха. Толкова драматично се променя съставът на кабинета, че скоро може да чуем и че някой не иска Главчев… Какво толкова. Че скоро главен прокурор сменихме за има няма седмица, че служебен премиер ли ще се опъне.
Ще има ли промяна
По-скоро не, но ще има поредица от избори (б.р. - това е прогноза). Асен Василев от „промяната“ каза, че ГЕРБ трябва да се промени, за да има разговори след изборите на 9 юни. Но кой и защо ще накара ГЕРБ да се промени, след като те в момента се чувстват силни, „изпрани“ и готови да управляват. Борисов каза, че дори ГЕРБ и ДПС да имат над 150 гласа на изборите, двете партии няма да управляват.
Не че няма да се намери някоя малка партия „патерица“, за да сглоби управлението, но тогава ще става и дума за носене на отговорност. Защо да носиш отговорност, след като можеш да буташ държавата напред и със служебни кабинети. Минават изборите на 9 юни, ГЕРБ не се е променил, ПП-ДБ отказват да преговарят и участват, отиваме на нови избори с кабинет „Главчев“ 2 през есента. Минават и тези избори без резултат, идва „Главчев“ 3. Разбира се, без отговорност, но под ясно давление за управление.
И всички са доволни, а държавата си върви безотговорно. Имаме парламент, това значи, че ще имаме бюджет, като му дойде времето. Имаме ли бюджет, ще си го „делкаме“ отговорно, разбирай принципно безотговорно, но нещата са под контрол. Кой контролира, който трябва – безотговорно, но в името на народа.
Факти БГ