Музика от XX и XXI век озвучава историята в "TRAPтайм"
Захари Нанков представя новия си авторски танцов пърформанс в Сити марк арт център
/ брой: 110
Вилиана СЕМЕРДЖИЕВА
Мултимедийният танцов пърформанс "TRAPтайм" ще бъде изпълнен премиерно на 13 юни от 19,30 ч. в Сити марк арт център в София. Той прави паралели между социални дейности и сфери от живота, каквито са музиката, танцът, модата, театърът и всичко, представено през погледа на това, което е модерно, но в контекста на всяка от епохите - началото на XX век и нашето съвремие, разказа за ДУМА авторът на концепцията, режисурата и хореорграфията Захари Нанков. Сюжетът върви като компютърна игра, в която публиката вижда през очите на главния герой - малко любопитно гарванче, което се явява и нейният аватар.
Анимацията за мултимедията е рисувана специално от младата и талантлива аниматорка Деница Георгиева. Музиката комбинира пиано на живо, изпълнявайки популярни мелодии от онези времена на композиторите Скот Джоплин, Джеймс Скот, Джоузеф Ф. Ламб, и авторски интерпретации върху тях в съвременен трап бийт на Захари Нанков.
Екипът, с който Захари осъществява това начинание, се състои от няколко души. Чудесните малки ученици от школата му - Студио "Hyphers"; на пианото, а също и в ролята на разказвач се явява Зорница Цветанова - пианистка и актриса. Специално участие в пърформанса имат неговият педагог и ментор Цветанка Гергинова и един от първите му ученици - Ралица Чепишева, творец и танцьорка, която ще се прибере специално от Лондон, за да вземе участие в представлението.
Зрителите ще влязат в ролята на главни герои, които ще пътешестват във времето
Захари, как се роди идеята за този спектакъл? Има ли нещо общо с изолацията по време на пандемичните ограничения?
- Някак много се асоциирам с идеята и с главния герой - все търся нещо, все любопитствам да науча, чета, гледам. От друга страна, правя връзките между нещата и за себе си искам да сглобя цяла картина, която да ми помогне да разбера по-добре света около мен. Като един същински Монк - всичко си подреждам. А главният герой, гарванчето/вранче, символизира точно тези неща. Тези птици са изключително умни, смешни и любопитни. Притежават много качества, които имаме ние, хората, чувствам ги много близки по някакъв начин. В периода на ограничения записвах голямо количество идеи, една от тях беше и концепцията за "TRAPтайм", която впоследствие се разгърна в пълен мащаб. Не мога да пропусна да благодаря на Националния фонд "Култура", който подкрепи финансово проекта ми.
- Правиш паралел между епохите - началото на ХХ век и нашето съвремие, какво се случва през тези 100 години?
- В последните години у мен се провокираха тези размисли относно социалната функция на танца и движението и, разбира се, тяхната връзка с музиката. От другата страна стои още от детска възраст любовта към историята и надничането в миналото. Някак с времето тези две страсти се преплетоха и ето какъв може да бъде резултатът във формата на танцов пърформанс. Зрителите ще влязат в ролята на главни герои, които точно като в една игра ще пътешестват във времето, ще се върнат назад в миналото и после отново тук, в XXI век.
- Твоите възпитаници от Студио "Hyphers" как възприеха музиката от далечното минало?-
- За децата това беше абсолютно непозната материя - времето преди Първата световна война, епохата на Бел епок, обвита с толкова романтичен ореол (но само на пръв поглед). Те много се забавляваха с процеса и особено, показвайки им и учейки ги на популярните социални танци от онова време, които тогава са скандализирали обществото, а днес дори не можем да си представим кое им е скандалното, защото обществената норма е друга. Интересно е още нещо - те не познават особено дори музиката, която в момента доминира всички медии и социални мрежи като тикток и инстаграм, а именно трап музиката. Какъв е нейният произход, къде са нейните корени и каква е по същността си? Любопитно е, че в пърформанса правя и директни връзки между тези музикални жанрове - рагтайм и трап. Нека не се заблуждаваме - когато бях на тяхната възраст и моята любов към хип-хоп културата и рап музиката се зараждаше, аз също нямах особена представа за тези неща, научавах ги впоследствие, правех го, събирайки много информация. Нямах обаче някой, който още на тези години да ми разкаже историята по начина, по който да я разбера, да направя връзката и да проследя нишката. Голямото ми желание е да съумея чрез "TRAPтайм" да го направя, но идеите да достигнат както до младите, така и до по-възрастните зрители.
- Къде и кога ще се играе спектакълът след премиерата на 13 юни?
- Премиерата е в края на активния сценичен сезон - за добро или лошо. Голямото ми желание е през есента да може да се изиграе отново; ще търся възможности да бъде показан и извън пределите на столицата - като гостуваща постановка в някой театър или част от фестивална програма.
Снимки Личен архив