26 Юли 2024петък00:17 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Кой пази сигурността на Америка?

Борбата с тероризма в САЩ се е превърнала в една тромава и неефективна система за глобален контрол, сочи изследване на в. "Вашингтон пост"

/ брой: 164

автор:Дума

visibility 1644

Свръхсекретният свят, създаден от правителството на САЩ след терористичните нападения от 11 септември 2001 г., е станал толкова голям, толкова тромав и толкова таен, че никой не знае колко пари струва, колко хора работят в него, колко програми обхваща и колко агенции извършват едно и също. Това огласява в своето обширно изследване "Свръхсекретна Америка", започнало преди две години, вестник "Вашингтон пост".
След девет години на безпрецедентни разходи и разрастване резултатът е, че системата, призвана да опази сигурността на Америка, е толкова обемиста, че е невъзможно да бъде определена нейната ефективност. Според екипа от експерти, представили заключенията си пред широката американска аудитория, 1271 правителствени организации и 1931 частни компании работят по програми, свързани с борбата с тероризма, вътрешната сигурност и разузнаването на около 10 хиляди места в САЩ. Приблизително 854 хиляди души, 1,5 пъти повече от жителите на столицата Вашингтон, притежават право на достъп до класифицирана информация. Във Вашингтон и прилежащите райони се строят или са построени след 11 септември 2001 г. 33 комплекса от сгради за свръхсекретни разузнавателни дейности. Взети заедно, те заемат площ от 17 млн. квадратни фута (1,53 млн. кв м), равняваща се на три Пентагона или на 22 правителствени сгради в столицата.
Известно недоумение буди решението на американската администрация много агенции по сигурността и разузнаването да вършат една и съща работа, създавайки излишък и прахосване. Например 51 федерални организации и военни командвания, опериращи в 15 американски града, проследяват трансфера на пари от и за терористични мрежи. В същото време анализаторите, които се занимават със съдържанието на документи и разговори, придобити от външното и вътрешното разузнаване, споделят оценките си в 50 хиляди разузнавателни доклада годишно - толкова голям обем, че много от тях по правило биват игнорирани.
Това не са академични проблеми - липсата на съсредоточеност, а не липсата на ресурс, бяха в основата на стрелбата във военната база Форт Уд, оставила 13 мъртви, както и опитът за бомбен атентат по Коледа не бе предотвратен от хилядите анализатори, назначени да открият един самотен терорист, а от бдителен пътник, коментира вестникът. И добавя, че тези въпроси пораждат и голямо безпокойство сред някои от хората, които отговарят за националната сигурност.
Цитиран е министърът на отбраната Робърт Гейтс, според когото службите за антитероризъм са се разраснали дотолкова, че трудно могат да бъдат обхванати от ръцете на един човек, бил той директорът на Националното разузнаване (DNI), на ЦРУ или министърът на отбраната.
 

Приеха на първо четене актуализацията на бюджета

автор:Дума

visibility 594

/ брой: 140

Властта изтегли още 200 млн. лв. нов заем

автор:Дума

visibility 568

/ брой: 140

В Румъния влезе в сила данък лукс

автор:Дума

visibility 608

/ брой: 140

Болести по животните дебнат на границата с Турция

автор:Дума

visibility 617

/ брой: 140

Провал на реформата за абортите в Полша

автор:Дума

visibility 650

/ брой: 140

Забраниха Хамбургския ислямски център

автор:Дума

visibility 604

/ брой: 140

Не носете ножове в Гърция

автор:Дума

visibility 671

/ брой: 140

Накратко

автор:Дума

visibility 587

/ брой: 140

Строителни илюзии

автор:Евгени Гаврилов

visibility 613

/ брой: 140

За казуса "Ненчев"

visibility 644

/ брой: 140

Враждата Баку-Париж

автор:Юри Михалков

visibility 610

/ брой: 140

Гавра

автор:Барбара Пейчинова

visibility 580

/ брой: 140

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ