Кабул получи морална подкрепа
Афганистан трябва да преодолее вътрешното противопоставяне, да се справи с корупцията и да се подготви за сериозни политически реформи
/ брой: 165
За първи път в Кабул беше открита международна конференция за бъдещето на Афганистан с участието на представители на 70 държави и международни организации, съобщиха световните агенции. Това е първият международен форум, организиран от афганистанското правителство с помощта на ООН, който се възприема като сигнал за решимостта на международната общественост да се намери изход от задънената улица, в която попадна страната след осем тежки кръвополитни години. На срещата присъстваха ген. секретар на ООН Бан Ки-мун, ген. секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен, върховният представител на ЕС за външните отношения Катрин Аштън, държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън, първият дипломат на Русия Сергей Лавров, външни министри на близо 40 държави, в това число и България.
Укрепването на афганистанските сили за сигурност, политическите реформи, планът за приобщаване с талибаните и подобряването на управлението бяха сред въпросите в дневния ред на конференцията в Кабул. Форумът започна с обръщение на президента Хамид Карзай, в което той обеща да поеме повече отговорности в посока засилване на сигурността и призова за повече правителствен контрол върху милиардите долари помощи за страната му, 20% от които се разпределят чрез афганистанското правителство. "Нашите национални сили ще поемат всички военни операции и дейности по поддържане на реда и законността в нашата страна през 2014 г.", увери Карзай.
Призивите от международната общност за повече контрол върху финансовите помощи за Афганистан съвпадат с критики срещу Карзай, че не може да преодолее корупцията, ширеща се в неговата администрация. По думите на специалния пратеник на ООН в Афганистан Стефан де Мистура донорите искат да получат гаранции, че корупцията е ликвидирана, преди да решат да удвоят средствата, плащани директно на правителството в Кабул. Представители на НАТО и САЩ твърдят, че корупцията е тласнала мнозина афганистанци в редиците на бунтовниците и е причина за проточването на войната
Генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен заяви, че алиансът ще остане в Афганистан дори и след като местните власти поемат изцяло задълженията си по опазването на сигурността в страната. "Предаването на контрола от силите на НАТО, обучаващи афганистанската полиция и армия, за да поемат водеща роля в защитата на страната, ще се основава на "условия, а не на календар", подчерта той.
Държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън нарече срещата "конференция на отговорността" - за САЩ, за международните партньори и за самия Афганистан. Според нея трябва да си дадем ясен отчет къде са се разминали очакванията и реалният напредък.
Руските власти са взели решение да опростят дълга на Афганистан в размер на 12 милиарда долара, съобщи от трибуната руският външен министър Сергей Лавров. "Русия внася своя принос за възстановяването на икономиката на страната. През тази година Русия опрости още 891 милиона долара от дълга на Афганистан, или общо 12 милиарда долара", каза Лавров. Министърът посочи, че страната му ще продължи да помага за стабилизирането на Афганистан като предоставя своята територия за транзитни доставки.