Дянков ще вдига данъци
Догодина сe повишава акцизът върху газьола, безоловния бензин, керосина, рязания тютюн и ДДС-то в туризма
/ брой: 206
Акцизът върху рязания тютюн може да се увеличи от догодина, съобщи вчера зам.-министърът на финансите Владислав Горанов. Причина за увеличението на акциза върху рязания тютюн били намалените постъпления от косвения данък върху цигарите и изкривяването на пазара. Ръководеното от Симеон Дянков Министерство на финансите е подготвило промени в данъчните закони за догодина. Горанов обяви, че предстои и увеличение на акцизите върху газьола, безоловния бензин и керосина. Предвижда се и уеднаквяването на ставките в туристическите услуги, което зам.-министърът обясни с изисквания на Европейската комисия. Предлага се повишаване на ставката върху туристическите услуги на 14%.
Увеличение на акциза върху горивата от 2011 г. е заложено в проекта за промени в Закона за акциза и данъчните складове. С промяна в закона за ДДС пък ще се увеличи двойно налогът за хотелиерските услуги - от 7 на 14 на сто.
От догодина 1000 литра бензин ще се облагат с 25 лева по-висок акциз, ако бъдат приети предлаганите от финансовото министерство промени. Скокът е от 685 лева сега на 710 лева през 2011 г. При дизела увеличението е с 15 лева по-висок акциз за 1000 литра (от 600 на 615 лева). Ръст ще има и в акциза на безоловния бензин и газьола. В промените в закона са залегнали и нови правила за облепването с нов образец бандероли.
Една от предлаганите промени в Закона за данъка върху добавената стойност е двойното увеличение на налога за хотелиерските услуги. В сега действащите текстове те се облагат със 7 на сто, докато от догодина ДДС-то за хотелските услуги може да стане 14 на сто.
Промени в Закона за данъка върху доходите на физическите лица пък въвеждат облагане на чуждестранни физически лица, които са регистрирани в места с преференциален данъчен режим, но са получили някакъв вид плащания с източник България. Целта на тази промяна е да се предотвратят данъчните измами чрез т.нар. офшорни зони.
Промените в Закона за корпоративното подохдно облагане предвиждат намаляване на максимално допустимите за данъчни цели годишни данъчни амортизационни норми за дълготрайните активи. Заложено е и намаляване от 10% на 5% на данъка върху доходите от лихви и авторски и лицензионни възнаграждения, платени от местни юридически лица в полза на чуждестранни юридически лица от ЕС, когато платецът и получателят на дохода са свързани лица и при наличие на определени условия.