ДКК търси част от 600 млн. лв. за язовири
Напълно завършени са само 10 от 400 обекта
/ брой: 46
Министерството на икономиката има малки шансове да си възстанови част от раздадените преди пет години близо 600 млн. лв. за спешните ремонти на язовири, които така и не се случиха. Това стана ясно от отговор пред депутатите на министъра на икономиката в оставка Богдан Богданов, който е принципал на Държавната консолидационна компания - възложител на ремонтите на държавни и общински язовири.
"Приоритет за нас е да възстановим по сметките на ДКК около 42 млн. лв.", каза Богданов. По повечето от казусите обаче се водят дела, които на първа инстанция държавата вече е загубила.
По времето на третото правителство на Бойко Борисов - през лятото на 2018 г., Министерството на икономиката възложи на ДКК ремонта на около 400 опасни язовира. Общо 267 са сключените договори за ремонти на язовори с възложител ДКК и изпълнител държавното дружество "Монтажи", което е под нейната шапка, отчете министърът. От тях са завършени само 10 язовира като повечето от тях станаха печално известни с конструктивните си проблеми и дефекти. Отделно с вече приключили строително-монтажни работи, но неокомплектовани документи, са 74 язовира. Ремонтите на други 24 язовира са спрени от ДНСК, а 52 проекта са прекратени. На етап одобрение и обследване са над 70 язовира.
За всичко това ДКК вече е изплатила 589 млн. лв. като още 92 млн. лв. са необходими за разплащане, посочи Богданов. Той припомни скандалния факт, оповестен през 2021 г. от финансовия министър Асен Василев, че огромната част от тези пари са отишли в три частни фирми с директни договори с държавната "Монтажи" без провеждане на обществени поръчки. Те са получили 451 млн. лв. като една от тях е получила 345 млн. лв., каза Богданов, без да назовава компаниите. Те обаче станаха известни преди две години - "Ковел-Про", "Абак ДС" и "Планекс-ГЕС".
От обясненията на министъра стана ясно, че по прекратените 52 проекта са били платени 4 млн. лв., които сега общините, собственици на тези язовири, отказват да възстановят на ДКК. "Сезирахме прокуратурата, но тя излезе със становище, че няма нарушения. Обжалвахме в съда, но излезе съдебно решение, което подкрепя становището на прокуратурата. Ще обжалваме на втора инстанция", каза икономическият министър.
С приоритет се опитваме да си възстановим 16 млн. лв. похарчени за застраховки, които са невалидни, защото са сключени между две свързани дружества - ДКК и "Монтажи", обясни още Богданов. За тях министерството също води дела, като едно от тях е загубено на първа инстанция. Други 16 млн. лв. икономическото министерство очаква да си възстанови за аварийния водопровод на Перник. Както и 6,5 млн. лв. от договор за покупка на дронове, които вече пета година те са доставени от чужбина.