Чудесата започнаха
/ брой: 297
По Коледа се случват чудеса. А в мрачната ни реалност те са по-нужни от всякога. И стратезите на бъднините ни побързаха да ни ги осигурят. Министри от вси страни се събраха и като едни джуджета на Дядо Коледа раздадоха предварително подаръците на електората. Не, не с по-ниски цени и данъци, по-високи пенсии, адекватни заплати, облекчения за бизнеса, които да осигурят работни места, а с обещания за светло бъдеще и нечувани досега резултати. Фабриката за илюзии на белобрадия старец биде отворена и светлина предпразнично изпълни домовете.
Данъчните събрали рекордни приходи - с над 1,6 млрд. лв. повече от миналата година. Сигурно електоратът е забогатял, пък бизнесът преуспял и плащат ли, плащат данъци. Всъщност единствената по-ярка промяна бе, че НАП засили рестриктивните мерки и проверяваше нонстоп всичко, което мърда и произвежда добавена стойност.
Владислав Горанов пък се похвали, че бюджетният дефицит в края на годината ще бъде по-нисък от очакваното, а икономическият ръст - по-висок. Защото той като добър министър направил едни абракадабри: МФ винаги било настоявало за бюджет с минимален дефицит, за да не се налага да водим дебата за дълга. Всъщност новата ни история не помни по-висок дълг от този, който взе ГЕРБ тази година. Ако 16 млрд. лв. е минимален дефицит, не искаме да знаем какво е нормален. Понеже разговори по бюджета бяха избегнати, защо се гласува такъв дълг, не стана ясно.
Този небивал подем е само началото. Ако заложената 3-годишна програма до 2018 г. се изпълни, към 2020-а може да имаме 14% ръст на БВП. Как да го обясним този небивал ръст и подобрение на хората, които не се дохранват - всеки пети у нас. 1/3 от българите пък са под прага на бедността. Едва 20% от населението живее приемливо. Тези дни пък проучвания на ЦРУ и фондация "Уолк Фрий" показаха, че България е на трето място по смъртност и на първо по "робски живот" в света. Според световния индекс на робството пък за 2014-а сред 167 държави сме първи. Модерното робство има много имена - робство, насилствен труд или трафик на хора, условия на труд, на живот. И по трите показателя страната ни има влошаване спрямо предишни години. На всичко отгоре 2/3 от българите нямат спестени пари. Въпреки че банковите депозити като цяло растат, населението не забогатява, а дори напротив. Най-често срещаните влогове - до 1000 лв., стават все по-малко. Само 10% от българите разполагат с банков депозит над 50 хил. лв., растат влоговете над 200 хил. лв., най-вече милионерските. Как всичко това кореспондира с високия невиждан ръст е въпрос, на който Горанов няма отговор. Какво расте? Растат вложенията на богатите, капиталите на монополистите, на "поробителите" ни? А обикновеният българин живее в абсолютна несигурност - ще има ли работа и утре, ще може ли да издържа децата си, да си плати лечението? Добре, че в края на годината министрите се хвалят с добри резултати, че иначе няма да разберем за тях.