А контролът?
/ брой: 44
Глоба от 50 евро за турист, който падне пиян на зелените алеи в Слънчев бряг, и 250 евро, ако колабира там (б.р. - загуби съзнание), гласи туристическата камара. Мярката била нужна за дисциплиниране на западноевропейските туристи, станали печално известни в курорта с разюзданото си поведение и безкрайни претенции. То не бяха пиянски оргии, побоища, балконинг - скачане от балкона пияни в басейна или повръщане оттам. Имаше и смъртни случи вследствие на такива инциденти. Та хубаво, че затягат колана, но има няколко "но".
Първо, курортът е предпочитан от англичани, германци и т.н. именно заради свободията, която им осигурява - липса на правила, евтин алкохол и евтини жени. Той и с това е известен сред западняците, колкото и да не ни харесва това. Така че след като нещата са изпуснати отдавна и е допуснато да бъде утвърден с такъв имидж, трудно нещата ще се променят с едната глоба.
Второ, глобата хубаво, но сама по себе си тя нищо няма да свърши, ако няма ефективен контрол. Доказана практика у нас е, че се приемат като цяло добри правила, санкции, изисквания в повечето сектори, но впоследствие няма контрол по тяхното изпълнение. И отново всеки си прави какво си иска. А ако случайно бъде хванат - бута рушвети.
Трето, Слънчев бряг е известен като Меката на алкохола заради ниските му цени и разнообразието. Алкохол без бандерол и пушене в закрити обществени места са само част от нарушенията, които контролните органи редовно засичат при проверки. За това, че в курорта се продава алкохол менте на всяка крачка, се носят легенди, подкрепени от цени като 3 лв. за водка с безалкохолна напитка. Търсещите забавление туристи не мислят за това какъв алкохол пият, а колко. В резултат - редовно четем за случаи на алкохолни отравяния. Та докато безконтролно се лее менте алкохол, колабирали ще има дори при строги глоби. Една птичка (глоба) дисциплина не прави.