07 Ноември 2024четвъртък16:35 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес в по-голямата част от страната ще бъде слънчево. В сутрешните часове около водните басейни, в котловините и равнините ще бъде с мъгли, които на места ще се задържат и преди обяд. Ще духа слаб вятър от изток-югоизток. Минималните температури ще бъдат между минус 6° и минус 1°, в София около минус 2°, в крайните югозападни райони от страната около плюс 2°, а максималните между 12° и 17°, в София - около 13°. Днес в по-голямата част от страната ще бъде слънчево. В сутрешните часове около водните басейни, в котловините и равнините ще бъде с мъгли, които на места ще се задържат и преди обяд. Ще духа слаб вятър от изток-югоизток. Минималните температури ще бъдат между минус 6° и минус 1°, в София около минус 2°, в крайните югозападни райони от страната около плюс 2°, а максималните между 12° и 17°, в София - около 13°.

Д-р Стоян Джавезов:

20 години с патрон Апостола на свободата

Навършиха се 20 години от учредяването на Общобългарския комитет и фондация "Васил Левски". С главния секретар на комитета и председател на фондация "В. Левски" д-р Стоян Джавезов разговаряме за мястото и ролята на организацията в обществено-културния живот на страната.

/ брой: 160

автор:Христо Цеков

visibility 3437

- Д-р Джавезов, къде са корените на високо патриотичната организация, носеща името на Апостола на свободата Васил Левски?
- Преди 20 години, на 24 април 1991 г., се учреди Общобългарският комитет "Васил Левски" и в същата година, на 17 септември, се формира Фондация "Васил Левски". При създаването си комитетът и фондацията привлякоха в своите редици изтъкнати учени, хора на изкуството, кметове, обществени и други дейци, което осигури утвърждаването им като авторитетна обществена организация. При учредяването си през 1991 г. комитетът и фондацията не се смятат за организационни продължители, но в морален план следват примера на предшестващите формации, свързани с името на Васил Левски.
- След 1989 г. се появиха и други сходни формации. На какво се дължи дълголетието на Общобългарския комитет и фондация "Васил Левски"?
- Общобългарският комитет още от създаването си постави задача да създаде мрежа в страната - общински и местни комитети, които да бъдат гръбнак на сдружението. Доволни сме от съществуващите вече 118 местни комитета, които се утвърдиха като обществени фактори, привличайки различни слоеве от населението, независимо от тяхната етническа принадлежност, религиозно убеждение или политически пристрастия. Ръководствата по места изградиха трайни връзки с общинските администрации, културните и научните организации на територията на общините и особено с музеите, библиотеките, училищата и читалищата. Даденост, която ми дава основание да посоча много имена на дългогодишни председатели от създаването и сега действащи - Евдокия Емануилова в Пловдив, Руси Петров в Никопол и Трявна, Ценова в Монтана - от 1991 г., Спаска Паскова в Гоце Делчев - от 1992 г., Милан Миланов в Перник - от 1993 г., и др.
Благодарение на активните позиции и съдействие на местните комитети бяха открити през изтеклия период фигуралният паметник на Стефан Стамболов във Велико Търново, бюст-паметниците на Васил Левски в Никопол, Силистра, Сливен, Дряново, Благоевград, Смолян и Ивайловград. Местните комитети "В. Левски" са в основата на идеите и реализацията на начинанията, свързани с патриотичното възпитание на населението.
- Кои форми и начини на изяви утвърдиха комитета и фондацията като компоненти за утвърждаване на националното самочувствие и българщината като цяло?
- Стотици научни конференции, кръгли маси, дискусии и др. инициативи в страната, са част от дейността ни. Положихме началото на инициативи да се изграждат национални комитети за чествания на юбилейни и кръгли годишнини - на В. Левски, Хр. Ботев, Г.С. Раковски, Априлското въстание, Съединението, Руско-турската война и др. Издаваме юбилейни вестници - за Левски, Любен Каравелов, Христо Ботев, Георги С. Раковски, за Съединението и др. Популяризираме живота и делото на Апостола сред подрастващите с различни рекламни материали - брошури, значки, изложби и др.
20-годишният период е свързан с издаването от нас на десетки заглавия на историческа литература - сборници, монографии, научни и научнопопулярни издания, посветени на Българското възраждане, на Васил Левски и др. дейци от този период. Завоевание на комитета е научният сборник-годишник "Българското възраждане - идеи, личности, събития", който с излезлите досега 12 тома утвърди своето място в българската историческа летопис.
- Кои държавни институции и обществени организации са съпричастни към идеите и начинанията на комитета и фондацията?
- Регулярни са взаимоотношенията ни с министерствата на културата, на образованието, на младежта и спорта, на отбраната, на външните работи, Държавната агенция за българите в чужбина, водещите университети в страната, институтите на БАН, националните музеи и галерии. Обогатиха се взаимоотношенията със сродните обществени организации и фондации, в т.ч. Сдружението на възрожденските градове, Фондация "Христо Ботев", НА "Г.С. Раковски", Фондация "Тангра", ОС "Мати Болгария" и др. Достойно е мястото на Държавната агенция "Архиви" и на териториалните дирекции в страната при популяризиране живота и делото на Апостола на свободата и неговите сподвижници. Благодарни сме на кметовете на общините в различни периоди - Карлово, Ловеч, Левски, Разлог, Видин, Лом, Монтана, Велико Търново, Троян, Тетевен, Елена, Трявна, Панагюрище, Козлодуй, Стрелча и др. за подкрепата в реализиране на нашите инициативи. Не мога да отмина директорите на музеите от Плевен, Ловеч, Карлово, Велико Търново, София, Смолян, Пловдив, Стара Загора, Бургас, Варна и др. Срещаме пълна подкрепа от БПЦ в лицето на патриарх Максим, на митрополитите от Светия синод.
- Дейността ви не се ограничи само в границите на България...
- По постоянния проект "Васил Левски - гражданин на Европа и света", за първи път през 1996 г. във Вашингтон се откри бюст-паметник на Васил Левски, а в периода 1997-2008 г. фондацията осъществи свои проекти на изграждане бюст-паметници и барелефи на Апостола в Аржентина, Молдова, Украйна, Румъния, Франция, Гърция, Западните покрайнини на Сърбия и др. Организирани бяха изложби с представяне на книги по повод на националния празник и други годишнини, в Чикаго, Вашингтон, Ню Йорк, Солун, Великобритания и др. Всичко това даде възможност за сплотяване на българската общност около националните идеали и духовните водачи на българската нация.
Изминалите две десетилетия оставят дълбок и жизнен печат и образ на комитета и фондацията с името на Апостола, с живо, ярко, подвижно присъствие в живота на съвременна България. С този образ те прескачат невидимата граница на хилядолетието, на нова епоха, в която ще пренесат опит, уроци, надежда и вяра в бъдещето на свободна и независима България.

"ЛУКойл" продава "Нефтохим" на катарско-британски консорциум

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 213

Продажбите на злато у нас са се увеличили с 64%

автор:Дума

visibility 415

/ брой: 213

Над 320 млн. лв. дължи държавата на граждани и фирми

автор:Дума

visibility 440

/ брой: 213

Общини получиха 107 млн. лв. за улично осветление

автор:Дума

visibility 436

/ брой: 213

Доналд Тръмп се завръща в Белия дом

автор:Дума

visibility 478

/ брой: 213

Доналд Тръмп спечели президентските избори

автор:Дума

visibility 435

/ брой: 213

Поздравленията заваляха, Путин се въздържа

автор:Дума

visibility 460

/ брой: 213

Републиканците завладяха Сената

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 213

Президент на мира?

автор:Юри Михалков

visibility 429

/ брой: 213

Академик по избори

автор:Александър Симов

visibility 461

/ брой: 213

Хем боли, хем сърби

автор:Мая Йовановска

visibility 439

/ брой: 213

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 400

/ брой: 213

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ