БСП:
Дянков "реформира" и образованието
Сгрешихме, че се доверихме на финансовия министър, пише в декларация на СУ
/ брой: 250
Вече е ясно, че реформата в българското образование и нуака се извършва от финансовия министър. С тези думи депутатът от Коалиция за България Валентина Богданова коментира вчера цифрите за образование, заложени в бюджета за догодина. По всичко личи, че парите за образование до края на мандата на ГЕРБ няма да бъдат увеличени, прогнозира социалистката на брифинг в парламента. Тя подчерта, че за 2011 г. бюджетът за образование и наука е 3,3% от БВП - най-ниският процент в Европа. За сравнение Богданова посочи, че парите за силови ведомства са 2 млд. лв., а за цивилните висши училища - 311 млн., като издръжката на студент за догодина от 980 лв. става 631, за подслушване - 100 млн. лв., а за БАН - 59 млн. "Що за цинизъм е да обясняваш, че този очевиден недостиг на пари е свързан с недостатъчен мениджмънт на висшите училища, що за политическа наглост е да си позволяваш да интригантстваш на гърба на този недостиг и да противопоставяш едни студенти на други, студенти на ректори и българската научна и академична общност на всички останали българи, които имат своите очевидни социални проблеми", каза Богданова.
Гнева си от "реформите" на Дянков не скри и проф. Андрей Пантев. Кризисната ситуация не е оправдание за рязане на средства за науката, а точно обратното, бе категочен той. Пантев припомни, че "между двете войни България е била държава инвалид в стопанско отношение" и от тази ситуация е излязла благодарение на образованието. "България продължаваше да бъде с най-висок процент селско население и с най-високия процент пари от държавата в образованието. Ако имаме престиж в образованието, той се дължи на държавното образование", категоричен бе депутатът от левицата. В изявлението си проф. Пантев припомни, че когато се съобщава на България за Ньойския договор, софиянци не отишли нито при индустриалците, нито при управляващите, а се събрали пред дома на Иван Вазов. "Това казва всичко за значението на науката в критична ситуация", подчерта проф. Пантев.
С изказването си пред УНСС Дянков доказа, че няма нищо общо с българската академична и духовна общност, коментира от своя страна депутатът от КБ Атанас Мерджанов. който припомни изказването на вицепремиера студентите от УНСС да не сменят учебното си място със СУ "Св. Климент Охридски".
Сгрешихме в прекалената си доверчивост към обещанията и професионалните прогнози на Симеон Дянков. Това се казва в декларация на Софийския университет, разпространена вчера. Ръководството на Алма матер се възмущава от думите на Дянков пред студентите от УНСС в четвъртък. Тогава той обясни тежкото финансово състояние на университетите с лошото им управление. "От изказванията му става ясно, че лошото управление се състои в това, че когато преди една година финансовият министър обяви, че пицата на бюджета е малка, но затова пък ще я получим изцяло, университетските ръководства не са успели да предвидят, че тази пица въпреки обещанията му ще бъде намалена на два пъти за осем месеца", се казва още в декларацията.