26 Юли 2024петък01:23 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Да очакваме ли изненади в договорите за заем?

Методологията на банките за определяне на референтните лихвени проценти са прекалено сложни

/ брой: 189

автор:Дума

visibility 169

В края на август влизат в сила промените в Закона за потребителския кредит, според които банките няма да могат да променят едностранно методологията за изчисляване на лихвения процент след сключването на договора за кредит. Измененията, гласувани миналия месец, предвиждат кредиторите да публикуват на интернет страницата си текущия размер на използваните от тях референтни лихвени проценти и методологията си за определяне на референтния лихвен процент.
Прието бе още кредиторът да поддържа на сайта си и данни за размера на всички референтни лихвени проценти, които е определил. Според вносителите на промените това е необходимата стъпка, която ще защити потребителите и ще бъде неоценима в условията на криза.
Според експертите обаче методологиите на банките за определянето на референтните лихвени проценти са толкова сложни, че практически е невъзможно за обикновен човек, а дори и за експертен наблюдател на пазара на кредити, да установи как биха варирали тези лихви. Ако се запази сегашната ситуация - промените на лихвите да се правят по вътрешна субективна преценка на банките, ще се стигне до нови остри реакции на потребителите, смятат финансови специалисти. По тяхно мнение по-справедливо за всички участници на финансовия пазар ще бъде фиксирането на лихвите по кредитите на пазарен принцип.
От своя страна Българската национална асоциация на потребителите съветва при вземането на кредит или стоки на изплащане клиентите да искат пълна яснота за определянето на лихвите и таксите. Преди да подпишете договор за кредит, имате право да получите ясна информация за крайната цена на кредита, колко ще платите под формата на лихви, всички такси и разходи, които банката ще начисли за кредита, колко ще плащате всеки месец, колко месеца ще продължи това, както и годишния процент на разходите (ГПР). Той помага да се сравнят различни кредити и че няма скрити такси. Колкото по-нисък е ГПР, толкова по-малка е цената на заема, обясняват специалистите.
Финансовата институция, с която ключвате договор, трябва да ви даде информация за себе си, основните характеристики на услугата, която предлага, условията на договора, както и крайната цена, включително допълнителни разходи и такси, които биха могли да съществуват.
Ако купите застраховка или друга финансова услуга онлайн, ще имате право да се откажете от договора през т.нар. период за размисъл. Обичайно той е 14 дни, но при застраховки и пенсии е 30 дни. Не трябва да давате обяснение за решението си или да плащате такси, но може да ви се наложи да възстановите разходите за вече предоставените ви услуги. Преди да подпишете договора, трябва да бъдете информирани за правото ви на отказ, съветват експертите.

Приеха на първо четене актуализацията на бюджета

автор:Дума

visibility 594

/ брой: 140

Властта изтегли още 200 млн. лв. нов заем

автор:Дума

visibility 568

/ брой: 140

В Румъния влезе в сила данък лукс

автор:Дума

visibility 608

/ брой: 140

Болести по животните дебнат на границата с Турция

автор:Дума

visibility 617

/ брой: 140

Провал на реформата за абортите в Полша

автор:Дума

visibility 650

/ брой: 140

Забраниха Хамбургския ислямски център

автор:Дума

visibility 604

/ брой: 140

Не носете ножове в Гърция

автор:Дума

visibility 671

/ брой: 140

Накратко

автор:Дума

visibility 587

/ брой: 140

Строителни илюзии

автор:Евгени Гаврилов

visibility 613

/ брой: 140

За казуса "Ненчев"

visibility 644

/ брой: 140

Враждата Баку-Париж

автор:Юри Михалков

visibility 610

/ брой: 140

Гавра

автор:Барбара Пейчинова

visibility 580

/ брой: 140

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ