А сега накъде?
/ брой: 220
Поредната война на САЩ, този път наричана "сирийска", зацикли яко и повдигна много въпроси. Вече чухме редица "аргументирани" предсказания на експерти, че следващата новина щяла да бъде за началото на Третата световна война, която щяла да бъде гибелна за човечеството. А на всичкото отгоре, за кой ли вече път - че за предстоящия апокалипсис отново щяла да бъде виновна Русия, която, видите ли, крояла планове да възроди имперските си мераци за световно господство. Затова се втурнала да помага на недемократичния режим на президента Асад по бойните полета на задушаващата се от упорството му Сирия.
На някои подобна теза видимо много им се нрави. Най-малкото, защото или не разбират същността на проблема, или просто защото си дават сметка, че с разрешаването на сирийската криза с международни усилия, в това число и руски, ще лъсне съпричастието им в кроежите за нов световен ред. Други - като нашите корифеи, просто следват указанията отвъд океана.
Западът обаче се стресна от "Ислямска държава" - не толкова заради злодеянията на джихадистите, пряко създадени, контролирани и подпомагани от САЩ и техните сателити от Залива, а далеч повече поради неслучайните бежанци и гибелните за Европа тенденции над нея да се развее байракът на радикалния ислям. Особено след прекомерното либералничене, стимулирало имигрантското цунами. Странно цунами от хора, които с хиляди се върнаха да празнуват Курбан байрам в Сирия...
Но Западът се паникьоса и взе да поглежда към Русия, особено след последното послание на руския президент Путин. Въпреки че след дългогодишните призиви за отрезвяване и многократните конструктивни предложения на Москва за мирен подход в нажежения до червено Близък изток, някои лица, набедени за лидери на Европа, оставаха глухи и слепи. Но вече започнаха да съзнават докъде са довели нещата. Да виждат не само, че двадесетина руски изтребители ще започнат атака срещу ИД, а и опасността руската бойна мощ да ги застави да усетят, че губят не само позиции. Досега искаха да "обуздаят" Русия чрез санкции и открита омраза, без да забележат кръстопътя, пред който неусетно се озоваха. Стратегическия кръстопът, който постави под съмнение прокламираната всеевропейска ценностна и морална система, създадена в услуга само на няколко държави, което все повече води към разпад на самия Европейски съюз.
Британският "Дейли телеграф" директно написа: "Трябва да следваме Русия в борбата срещу ИД". Водещите лидери на ЕС, макар и трудно, се принудиха да дадат заден ход и дори с неприкрито променена словесност показват, че гледат в нова посока. Подобни главоблъсканици изглежда обхванаха и политиците зад океана, спешно омекнали спрямо "стратегическия враг" Москва. Но основният въпрос към тях тепърва ще звучи - "Ще спрете ли с наложените от вас войни"?