Енергетика
Вертикалният газов коридор - нов вариант за внос на природен газ в Източна Европа
/ брой: 57
Страните от Югоизточна и Централна Европа започнаха да работят заедно за създаването на нов маршрут за транзит на природен газ, който да помогне за компенсиране на загубата на износ на руски газ за Европа след нахлуването на Русия в Украйна.
Ако бъде реализиран, Вертикалният газов коридор ще предложи на Азербайджан нов маршрут за износ на свое синьо гориво за пазарите в Източна и Централна Европа и като такъв може да помогне на Баку да изпълни обещанието си към Европейския съюз да удвои износа си на газ за Европа до 20 милиарда кубически метра годишно през 2027 г. Това коментира в свой анализ изданието Eurasianet.
Планираният нов маршрут ще използва главно съществуващите тръбопроводи, свързващи газовите транзитни системи на Гърция, България, Румъния, Молдова и Украйна, но ще изисква разширяване на капацитета на някои участъци и на трансграничните връзки. Като такъв Вертикалният газов коридор би могъл да осигури ценни нови източници на газ за Молдова и Украйна, които след руското нахлуване изпитват проблеми с посрещането на вътрешното си търсене.
Нов тласък на проекта за вертикална свързаност бе даден през януари в Атина при среща на енергийните министри от Югоизточна и Централна Европа в рамките на инициативата на Европейския съюз за енергийна свързаност в Централна и Югоизточна Европа (Central and South Eastern Europe Energy Connectivity (CESEC).
Новото споразумение предлага надграждане и разширяване на съществуващата инфраструктура за транзитен газ на седемте страни, за да се създаде нов коридор за транзитен газ с по-висок капацитет, който би обърнал посоката на газовия поток в някои участъци и би позволил транспортирането на по-големи обеми газ от Гърция и Турция до България, Румъния, Молдова и Украйна.
След това собствените съществуващи транзитни тръбопроводи на Украйна биха могли да пренасят газа директно до Унгария, Словакия и Полша и до други европейски западни пазари.
Предстои да видим как ще се отрази този проект върху съществуващия Южен газов коридор и по-точно последния му етап – Трансадриатическия газопровод (TAP). Проектът е собственост на консорциум, който включва азербайджанската държавна петролна компания SOCAR и BP, която управлява най-голямото газово находище в Азербайджан, Шах Дениз. Оттам се произвежда и по-голямата част от износа на газ от Азербайджан.
TAP има номинален максимален капацитет от 20 милиарда кубични метра годишно, но работи с около 10 милиарда кубични метра годишно, в очакване на решение на партньорите от консорциума TAP да направи необходимата инвестиция за добавяне на нови компресорни станции, за да позволи на газопровода да пренася повече газ.
3e news, със съкращения