08 Ноември 2024петък13:31 ч.

ВРЕМЕТО:

Времето ще се задържи предимно слънчево. В по-голямата част от страната ще е почти тихо, в източните райони със слаб вятър от североизток. Сутрин на места в низините и котловините видимостта ще е намалена. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните между 11° и 16°. Времето ще се задържи предимно слънчево. В по-голямата част от страната ще е почти тихо, в източните райони със слаб вятър от североизток. Сутрин на места в низините и котловините видимостта ще е намалена. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните между 11° и 16°.

В Италия възстановиха човек от енеолита

Йотци се е мумифицирал преди 5300 години, но ние не сме негови потомци, казват учените

/ брой: 94

автор:Дума

visibility 1616

През 1991 г. туристи в Тиролските Алпи, на границата между Италия и Австрия, намерили случайно мумифициран скелет. Останките били предадени в Южнотиролския археологически музей в Италия. Учените там установили, че мумията е на 45-годишен мъж, който е живял преди 5300 години в епохата на енеолита. Останките са датирани към периода 3365 до 3118 г. до нашата ера. Заключенията след изследване на праисторическата култура в този регион са, че човекът е бил пастир, убит е със стрела и е починал от кръвозагуба.



Още при първите изследвания екипът обърнал внимание на факта, че епидермисът (външният слой на кожата) не се е съхранил, но колагенът от парчетата кожа на мумията е достатъчно запазен. Цели 10 години учените не можаха да намерят отговор защо кожата се е запазила. Това се изясни неотдавна. Научна група от Италия и Мюнхенския университет в Германия проучи три образеца от кожата на "ледения човек" с помощта на атомен микроскоп и спектроскопия, за да се "видят" молекулярните структури на колагена. Учените са установили, че кожата на Йотци, както е наречена находката, прилича много на тази на съвременния човек. Т.е. структурата на кожата на най-старата в Европа мумия за няколко хилядолетия не се е променила. Древната кожа обаче се оказала по-твърда, но по-еластична. Според екипа вероятна причина за запазването на плътта толкова дълго време е дехидратацията на тялото. Обезводняването е довело до съхраняване на структурата на колагена и на практика това е предотвратило разлагането. Вероятно праисторическият човек е замръзнал и е бил покрит със сняг и лед веднага след смъртта си.


"Мумиите често ни помагат да разберем повече за живота и смъртта в древността", казва Роберт Старк от Университета в Мюнхен. Според него начинът на мумифициране на Йотци е различен от този, по който древните египтяни са запазвали мумиите. Дехидратацията на колагена увеличава еластичността и това откритие може да бъде приложено в хирургията, смята Старк. 



Според генетичния анализ Йотци принадлежи към т.нар. генетична група К1, която е част от групата К. Около 8 на сто от съвременните европейци спадат към група К, която има подразделения - К1 и К2. От своя страна К1 също се дели на три подгрупи. Но геномът на Йотци не съответства на нито една от трите известни подгрупи на К1. Анализът на ДНК показа, че между него и съвременните европейци има значителни генетични разлики, подчертава изследователят Франко Роло от италианския университет в град Камерино. Тиролският Йотци е живял в Европа във времената, в които енеолитът се е сменял с медната епоха. Това не означава, че Йотци е имал някаква "своя" генетична група, а е свидетелство, че в миналото е съществувала генетична група - клон от родословното дърво на човека. Очевидно, тази група вече не съществува или пък е пренебрежимо рядка, смята Роло. Това означава, че никой от съвременните европейци не може да се обяви за потомък на енеолитния човек.
Преди дни от Южно-Тиролския археологически музей съобщиха, че е направена възстановка на лицето и външния вид на знаменития Йотци. Музеят е поканил холандски специалисти - братята Адри и Алфонс Кенис, които преди това са възстановили образа на неандерталците. С помощта на компютърна томография е получено триизмерно изображение на тялото на Йотци, а след това са възстановени фигурата и лицето му.
"Леденият човек" се оказва мъж на среда възраст с груба набръчкана кожа на лицето, с брада и дълбоко хлътнали очи. Изследването е показало, че цветът на очите е кафяв. Йотци е бил висок 1,6 м и е тежал около 50 кг. Според днешните ни мерки би могло да се каже, че е носил "обувки" 38-и номер.
Сътрудниците на музея планират ново консервиране на мумията с използване на чист азот, който трябва да помогне на Йотци да запази "младежкия си вид" и да спре окисляването на тъканите, започнало след размразяването. През септември м.г. Йотци навършва 20 години от "втория си живот". В чест на юбилея в Южно-Тиролския музей в италианския гр. Болцано бе открита изложба, посветена на уникалната находка. В експозицията са представени и резултатите от работата на учените по реконструкцията на външния вид на "ледения човек". Посетителите на музея могат да видят всичко това с очите си в изложбата, която ще продължи до 15 януари 2012 г.


 

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 173

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 153

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 175

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 161

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 149

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 174

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 167

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 123

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 139

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 141

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 161

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 160

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ