04 Юли 2024четвъртък14:25 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Управляващите се хвалят с реформи в енергетиката

Според бизнеса обаче през тази година реформи в сектора няма

/ брой: 283

автор:Светлана Велева

visibility 1724

Енергийният сектор през последната 1 година е секторът, в който бяха извършени много сериозни реформи, похвали се вчера министърът на енергетиката Теменужка Петкова по време на конференция в София на тема: "Година на реформи в енергетиката. Каква е посоката?" В подкрепа на твърдението си Петкова изтъкна двете промени в Закона за енергетиката, подобряването на финансовото състояние на НЕК и създаването на Фонд "Сигурност на електроенергийната система".
Същевременно на друга дискусия вчера бизнесът напълно опроверга нейните твърдения. Председателят на КРИБ Кирил Домусчиев първо препоръча на правителството да започне да прави реформи в енергетиката. А след това заяви: "Тази година реформи в енергетиката нямаше". По думите му това, че не се правят реформи притеснява бизнеса.
Петкова каза, че в последните месеци има тенденция за подобряване на финансовото състояние на дружествата в енергийния сектор. Тя посочи, че резултатите на Националната електрическа компания (НЕК) например са обнадеждаващи. Към края на септември 2015 година текущите загуби на енергийното дружество са в размер на 218 млн. лева, спрямо 324 млн. лева за същия период на 2014 година. През октомври 2015 г. НЕК излиза на плюс 14,7 млн. лева, като тенденцията не отчита приходите от новосъздадения фонд "Сигурност на електроенергийната система", каза председателят на КЕВР Иван Иванов. В последния месец на старото ценово решение - юли, НЕК е имала текущ дефицит от 64,5 млн. лева, за август той намалява до 29 млн. лева, през септември - до 22,5 млн. лева, а през октомври излиза "на плюс" 14,7 млн. лева, посочи още Иванов.
Председателят на КЕВР каза още, че износът на ток през последните две години бележи възход, като единствено в последните два месеца постепенно се стабилизира.


На енергийната борса ще се търгува и природен газ

Енергийната борсата ще заработи в тестови режим от 11 декември тази година. На борсата ще започне и сегмент за търговия на природен газ, обясни вчера министър Петкова. Министерството ще работи със Световната банка за пълната либерализация на енергийния пазар, като до края на седмицата ще бъдат разгледани предимствата и недостатъците на предложените от институцията модели.
От приоритетно значение ще е изграждането на междусистемната свързаност със съседните държави, най-вече с Гърция и Турция, както и изграждането на интерконектор с Гърция. На 10 декември ще бъде подписано окончателното инвестиционно решение за интерконектора с южната ни съседката. Междусистемната газова връзка с Румъния е в много напреднала фаза, като според министър Петкова през 2016 г. България ще има първи интерконектор със северната ни съседка. Работи се и по проекта със Сърбия. Целта е диверсификация на източниците на доставки, допълни министърът.
Включването на проекта за газов хъб в България в приоритетния списък на ЕК е оценка от нашите европейски партньори за усилията на правителството в сектор "Енергетика" каза още Петкова. Тя припомни, че през 2015 г. българското правителство направи и своята стратегия за разработване на газоразпределителен център в страната. Този проект е включен в списъка с проекти на ЕК, който бе публикуван на 18 ноември.
 

КЗК разследва "Билла" за нелоялни практики

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 125

Тол системата с 500 млн. лв. приходи

автор:Дума

visibility 369

/ брой: 125

ЕС въвежда мита върху всички онлайн стоки от Китай

автор:Дума

visibility 393

/ брой: 125

Все повече кандидати са срещу Льо Пен

автор:Дума

visibility 357

/ брой: 125

240 пожарникари изпраща Европа в Гърция

автор:Дума

visibility 334

/ брой: 125

Швейцария спира опасно сръбско царевично брашно

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 125

ЕК дава 1,2 млрд. евро за Западните Балкани

автор:Дума

visibility 353

/ брой: 125

Безпощадно

автор:Александър Симов

visibility 313

/ брой: 125

Различията с ГЕРБ са сериозни

visibility 350

/ брой: 125

Принципен въпрос

visibility 326

/ брой: 125

Разрив и раздори в ДПС

автор:Дума

visibility 376

/ брой: 125

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ