Цели градове в чужбина без право на глас
Пълен хаос в МВнР, не са наясно с организацията на изборите
/ брой: 232
Български граждани в големи западноевропейски градове няма да могат да гласуват на президентските избори на 23 октомври, въпреки че са подали заявления за участие. От Министерството на външните работи обясниха безпрецедентния случай с недостатъчно подадени заявления за откриване на избирателни секции и липсата на активност и воля на съгражданите ни.
"Ние сме спазили нашия ангажимент. Другата половинка е на хората, които трябваше да подадат своите заявления", оправда се Ради Найденов, постоянен секретар на МВнР.
Действията на Външно лишават от право на глас градове в Западна Европа, където живеят големи групи български граждани, като Барселона, Хамбург и други.
До момента 36 081 български граждани са подали заявления за гласуване в законосъобразния срок. За Германия и Франция, където има почетни консули, в сравнение с минали години били подадени заявления под изискуемия минимум, който да позволи организирането на избирателни секции, посочи Найденов. По същата причина дори в Барселона, където живеят много българи, секция нямало да бъде разкрита.
Същевременно на сайта на посолството в Берлин е имало информация, че ще са нужни само 20 заявления за разкриване на секции в градовете, където има почетни консули. Посланикът за специални поръчения на МВнР Светлан Стоев призна за наличието на такъв текст, включително на подсайта на Външно, в който се е споменавало, че секции ще има и в Магдебург, Дармщат и Хамбург, където се помещават почетните консули, а не почетните консулства. Обаче как е била допусната грешката, щяло да се изяснява допълнително. Досега в Магдебург подадените заявления са 28 (120 през 2006 г.), в Хамбург - 63 (116 през 2006 г.), в Дармщат - 34 заявления. За сметка на това секциите в Турция тази година били 41 в сравнение с 43 на предишните президентски избори.
Найденов коментира и "една техническа грешка, допусната от МвнР", при която данните на 36-те хиляди българи, подали заявления, бяха публикувани на сайта на ведомството. Той оправда гафа с голямата натовареност и "някои елементи, които се правят за първи път". Светлан Стоев пък намери извинение дори и в лошото заплащане. "Грешката е факт, станалото - станало. Съжалявам за случилото се, но за съжаление компютърните специалисти, включително и за държавната администрация, са кът, още повече при заплащането, което получават тук", обясни Стоев.