Заради квотите за парниковите газове
Токът поскъпва с 20% през 2013-а
/ брой: 222
Токът може да поскъпне с 20 процента след две години, тъй като от 2013 г. влиза в сила новият пакет мерки за опазване на климата, според който енергийните предприятия, замърсяващи околната среда, ще трябват да плащат, за да изхвърлят вредните парникови газове. Това изчисли заместник-председателят на Асоциацията на топлофикациите Валентин Терзийски. В момента големите горивни инсталации, сред които и въглищните електроцентрали, получават безплатни парникови квоти, в чиито рамки трябва да вместят изхвърлените в атмосферата годишни количества въглероден двуокис. Ако ги надхвърлят, те трябва да купуват емисии или да плащат солени глоби.
Новият регламент на Европейския съюз предвижда от 2013 г. предприятията в страните членки да купуват на аукцион правата за изхвърляне на определени количества вредни емисии. Именно с аргумента, че това би повишило драстично цената на електроенергията, България успя да извоюва през 2013 г. бизнесът да плаща само за 30 процента от парниковите квоти, а останалите да получи безплатно. В следващите години обаче безплатните емисии ще се намаляват, а горивните инсталации ще трябва да купуват все повече емисии, докато се стигне до 100-процента заплащане на изхвърляните парникови газова.
"53 процента от електропроизводството са от въглищни централи, които имат най-висок коефициент на излъчване на парникови газове. Миксът за България за 2009-а е 90 лева за метаватчас, по който НЕК изкупува различните видове електроенергия. Тоест 50 процента от този микс ще бъде утежнен с около 30 лева на мегаватчас или крайната цена на общия микс атомна енергия, ВЕИ и въглищни централи ще се увеличи с половината от тези 30 лева с около 15-16 лева на мегават час, или като крайна цена около 105 до 110 лева за мегаватчас", коментира Терзийски.