Тече кампанията за магистри
Местата за бакалаври са повече от кандидатите, допълнителният и вече разрешеният платен прием може да не помогнат на вузовете
/ брой: 206
Без да е приключила кампанията за прием на кандидат-студенти за бакалавърско обучение след завършено средно образование, във висшите училища е в ход и приемната кампания за магистри. Проблемът е, че според Закона за висшето образование приемът на студенти в течение на 4 години се увеличаваше, за да бъде запълнен капацитетът им. Тази година обаче МОМН и правителството отново отпуснаха 5309 места за нови студенти повече от м.г. и общата бройка за прием бе фиксирана на 71 680 места. Почти толкова са абитуриентите, които т.г. държаха задължителните матури за завършване на средно образование (в пролетната или есенната им сесия). Поне 10 хиляди младежи обаче се насочват традиционно към вузове в чужбина и нашите висши училища отново се изправиха пред недостиг на кандидати, които общо са по-малко от обявените места.
Затова особено големите университети се принудиха да обявят трето класиране и дори допълнителен прием за незапълнените места, които са главно в природните и в педагогическите науки - най-важните за развитието на всяка страна. Така специалности в областта на физика, химия, филологии и педагогики не можаха да запълнят местата и вузовете обявиха допълнителен прием за септември, белким младежите, които са си взели матурата чак сега, се насочат към тях. Няма как да се опише тук обаче приемът за всички вузове.
Софийският университет
СУ обяви допълнителен прием за бакалаври за учебната 2011/2012 г., за него могат да изявят желание кандидати, които не са класирани за студенти във вуза досега, но и такива, които не са участвали в кампанията му изобщо.
Приемът ще е при следния график:
Срок на регистрация - от 12 до 17 септември в информационния център в Ректората. Подава се молба по образец; копие от дипломата за средно образование, служебна бележка с резултатите от съответните кандидат-студентски изпити в друг вуз; квитанция за платена такса 30 лв. за младите, които не са участвали досега в конкурса на СУ. Освен традиционните свободни места във физики и химии, сега има бройки за специалности като история, математика и информатика, българска филология, история.
Алма матер провежда и два допълнителни изпита на 19 септември от 9 ч.:
1. Теология (устен) - в сградата на Богословски факултет, пл. "Св. Неделя";
2. Физика - в сградата на Физически факултет, бул. "Джеймс Баучър" щ5.
Класирането на кандидатите от допълнителния прием ще бъде обявено на 21 септември, записването на новоприетите е на 26 и 27 септември. Специалностите, свободните места и условията - www.uni-sofia.bg.
До края на август ЮЗУ-Благоевград, приемаше документи за допълнителен прием на кандидат-студенти, положили успешно конкурсни изпити в други университети по математика, физика, химия, немски език, руски език, френски език, рисуване по натура, изпълнение на цветна задача, изпит по специален предмет (музикален инструмент или пеене), изпит по солфеж и теория на музиката. Предложи прием и с положена държавна матура по математика, физика, химия, немски език, руски език, френски език от 2008, 2009, 2010 и 2011 г. Вузът обяви и допълнителни изпити на 3, 4 и 12 септември. До края на август приемаше документи на желаещи да учат и Техническият университет в София. Той също прие молби на кандидати, положили изпит по математика в друг университет, както и такива с успешно положена матура по математика или физика след 2008 г. В Пловдивския университет незапълнените места са главно за специалности като физика, математика и приложна математика, някои педагогики. И Шуменският университет обяви допълнителен прием за 13 специалности, повече от половината са в областта на математиката, физика, химия и биология.
За вузовете е важно да запълнят местата по държавна поръчка, той като те се финансират според броя на студентите си и за всеки студент получават държавна субсидия. При намаляващите демографски випуски обаче това става все по-трудно. Затова така горещо желаният от ректорите прием на бакалаври срещу заплащане, който им бе разрешен с поправките в Закона за висшето образование (ЗВО) от август т.г., също няма изгледи да им помогне. В ЗВО само за предстоящата учебна година на висшите училища се разрешава да приемат платени бакалаври извън определената им от държавата бройка за прием (обаче само ако имат акредитация с оценка 6 до 10, която още не е въведена реално). Вузовете имаха намерение да запълват празните места за бакалаври с платени студенти, но ако дори кандидатите с оценки тройка не стигат, кой тогава ще пожелае да вади от джоба си пари за такси (равни на държавната субсидия за всеки студент плюс годишната държавна такса). Освен ако вузовете започнат да приемат и двойкаджии, и младежи без всякакъв изпит. Засега обаче законът изисква приемането във вуз да е с конкурсен изпит. Затова изглежда твърде странно изказаното неотдавна от ректора на Великотърновския университет проф. Пламен Легкоступ съждение, че "образованието е бизнес" и местата за прием тлрябва да се делят наполовина между държавната поръчка и платеното обучение.
Документи за магистратура - до края на септември
УНСС
От днес до 11 септември най-големият ни икономически вуз организира курсове за кандидат-магистри за учебната 2011/2012 г. Курсовете са за икономисти и за неикономисти. Цената е 180 лв. за 20 учебни часа.
Вузът приема документи от кандидати за магистратура в редовна и дистанционна форма на обучение до 15 септември. Кандидат-магистърският тест е на 17 септември, резултатите ще бъдат обявени на 21 септември, а класирането - на 26-и. УНСС има 1520 места за магистри държавна поръчка. Годишната такса за обучение в държавната поръчка е 346 лв. за икономическите специалности и 554 лв. за социология и политически науки.
УНСС и т.г. приема в съвместната магистърска програма по "Европейски бизнес и финанси" между УНСС и университета Нотингам Трент - Великобритания, която е с 2 години срок на обучение. Изискванията към кандидатите за обучение в съвместната програма са кандидатите да имат бакалавърска или магистърска степен от легитимно висше училище и да владеят английски език писмено и говоримо. Семестриалните такси за съвместната програма са в УНСС 1800 лв. и в университета Нотингам Трент - 1950 паунда.
Технически университет - София
Местата за магистри в ТУ-София в държавната поръчка са само за редовна форма на обучение и са 1241. Документи за кандидатстване се подават до 30 септември. Желаещите обаче трябва да имат успех поне 4.00 от предишното си висше образование. Всеки факултет обаче обявява отделно условията и сроковете за своите програми, затова кандидатите трябва да следят внимателно това, което ги интересува. Годишната такса в държавната поръчка е 600 лв. в математическите специалности и 610 лв. в техническите науки. За задочно магистърско обучение годишната такса е 260 лв. Ако бъдат приети студенти срещу заплащане извън държавната поръчка, за тях годишната такса е 1101 лв.
ЮЗУ
Югозападният университет в Благоевград обяви прием на документи за магистърски програми за кандидати със завършена бакалавърска или магистърска степен и среден успех от дипломата за завършено висше образование не по-нисък от добър. Срокът за подаването при секретарите на отделните факултети е до утре, 10 септември. Местата за държавна поръчка са 372. За кандидатстването е необходимо заявление по образец (от книжарницата на вуза); ксерокопие и оригинал на дипломата за висше образование (или уверение за дипломиране и успех за тези, които не са получили дипломата си към датата на кандидатстване); документ за платена административна такса. След проверка оригиналът на дипломата се връща. За редовно обучение в държавната поръчка таксите са от 330 до 650 лв. за различните специалности.
ХТМУ
Химико-технологичният и металургичен университет в София предпочете кампанията му за прием в магистратура да бъде през октомври. Вузът не приема в задочна форма на обучение, а местата в държавната поръчка са 175. Заявления от кандидатите ще се приемат само два дни - от 5 до 7 октомври, класирането ще бъде огласено на 11 октомври, а записването е до 14 октомври. Таксата за редовно обучение за магистър в държавна поръчка е 500 лв. на година. За платено обучение за магистър сумата става 1000 лв.
Русенски университет
Русенският университет също ще приеме магистри само в редовна форма на обучение в държавна поръчка. Местата са 279. Документите за кандидатстване се подават до 30 септември за всички специалности, освен за Юридическия факултет (до 7 септември) и за Макроикономическо регулиране и Инженерен дизайн, за които срокът е 28 септември. Вузът разрешава кандидатите да променят желанията си за специалност, дори след като са подали документите си, но за това ще трябва да платят допълнително 15 лв. извън редовната административна такса. За явяване на един изпит таксата е 30 лв., а за всеки следващ - 20. Таксите за обучението в държавна поръчка за различните специалности варират между 346 лв. и 630 лв.
Софийски университет
На най-стария и утвърден университет у нас - Алма матер, държавата е отпуснала най-много бройки за прием на магистри - 1533 места за редовно обучение и 402 за задочно. Особеното е, че СУ приема магистри и през зимния семестър - през февруари. Тук графиците за подаване на документи в есенната сесия са различни за всеки факултет, но последната от датите е днес - 9 септември. Всеки факултет обявява сам и график за изпитите, които кандидатите трябва да положат. Заради съществуващите у нас твърде много вузове и техни звена ментета, които са извън закона, Софийският университет изрично посочва, че дипломите за завършено обучение за бакалавър или за първи магистър трябва да са от легитимни висши училища. За всеки приемен изпит се плаща такса от 30 лв. За магистърското обучение най-ниските годишни такси - 340 лв., са в педагогиките и икономическите специалности, а най-високите са 750 лв. в компютърните специалности, природните и математическите науки. Кандидати, които ще бъдат приети в платено обучение за магистър, ще трябва да плащат такси от 1033 лв. до 2344 лв. на година.