Стига спекулации!
/ брой: 129
Мая ЙОВАНОВСКА
Бяхме го позабравили. Но пак е разгорещен, със събрани вежди и фалшиво-горестна физиономия. И нарежда от телевизорите. В последно време се активизира. Готви се за избори. Надува старите фанфари. И ни сервира познати номера. И пак обичайната псевдо-драматична поза. И отново се опитва да внушава неистини и откровени лъжи.
От вчера се е затръшкал театрално заради решението на Европейската комисия да намали общата сума на безвъзмездните средства, които ще бъдат предоставени на страната ни по Плана за възстановяване и устойчивост. Корекцията надолу е за 578 млн. евро, което в български лева е над 1 милиард. Същевременно ЕК увеличава грантовете на шест други големи икономики, които са сред най-засегнатите от пандемията.
"Губят се милиарди от некадърност, от безотговорност", реди Борисов от синия екран. Безброй обвинения бяха отправени към управляващите (в момента в оставка) в последната година от опозицията, от т.нар. ново мнозинство, и конкретно от хората на Борисов за това как се бавело внасянето на плана. Нека подчертаем дебело, че орязването на парите няма нищо, ама нищо общо с това.
Но понеже тази дъвка се издъвка от всички - ако има виновник за забавянето, то това е именно последното правителство на ГЕРБ.
Което половин година и повече твърдеше, че планът е "готов", но в последния момент рязко се отказа да го изпрати в Брюксел за одобрение. Сега Борисов реве в стил кой ми... Как "губим готовите пари, които благодарение на европейската солидарност имахме".
Орязването на българския план по никакъв начин не е свързано със забавеното изпращане, а с икономическите щети от КОВИД-19. Толкоз по този въпрос.
Миналия месец статистическата служба на Европа "Евростат" извади окончателните данни за спада на икономиките през кризисната 2020-а. За България и още немалко страни се оказа, че спадът не е толкова сериозен, колкото в други държави, и размерът на общите средства по плана бе актуализиран спрямо реалното отражение на пандемията върху страните.
Корекцията беше заложена в регламента на програмата за възстановяване на ЕС. Защото той беше приет, преди да има статистически данни за реалния икономически удар от пандемията, в правилата беше заложено до 30 юни 2022 г. ЕК да актуализира данните, на база на които се изчислява формулата, определяща окончателния размер на безвъзмездната помощ.
Именно по тази причина средствата за България са орязани, както и на повечето страни членки. Най-сериозни са корекциите при Белгия, Франция и Унгария. За сметка на това значително са увеличени безвъзмездните средства за Чехия, Германия, Испания, Италия, Австрия и Португалия.
Така че, Бойко, стига спекулации!