07 Ноември 2024четвъртък15:28 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес в по-голямата част от страната ще бъде слънчево. В сутрешните часове около водните басейни, в котловините и равнините ще бъде с мъгли, които на места ще се задържат и преди обяд. Ще духа слаб вятър от изток-югоизток. Минималните температури ще бъдат между минус 6° и минус 1°, в София около минус 2°, в крайните югозападни райони от страната около плюс 2°, а максималните между 12° и 17°, в София - около 13°. Днес в по-голямата част от страната ще бъде слънчево. В сутрешните часове около водните басейни, в котловините и равнините ще бъде с мъгли, които на места ще се задържат и преди обяд. Ще духа слаб вятър от изток-югоизток. Минималните температури ще бъдат между минус 6° и минус 1°, в София около минус 2°, в крайните югозападни райони от страната около плюс 2°, а максималните между 12° и 17°, в София - около 13°.

След Студената - Ледена война?

С всеки изминал ден се засилва опасността безлюдната снежна територия на Арктика да се превърне в повод за нов световен конфликт

/ брой: 155

автор:Петър Герасимов

visibility 2862

Малко география

Арктика, от гръцки "арктос" - мечка, наричана още Северна полярна област, е огромна територия от 27 милиона кв. км, включваща краищата на материците Евразия и Северна Америка, почти целия Северен ледовит океан, а също така и прилежащите части на Атлантическия и Тихия океан. На юг Арктика граничи с руската тундра. От тази впечатляваща площ почти 15 милиона кв. км са вода и 12 - суша.
В безбрежния бял континент живеят няколко етноса - саами (лапландци), якути, ненци, коми, чукчи, ескимоси: население от около два милиона души. Тук е територията на белите мечки, на северните елени и няколко вида студоустойчиви птици като сибирското бяло-оранжево врабче. За сметка на това морската флора и фауна са доста разнообразни. Температурата варира от -40 до +10 градуса през лятото, продължаващо средно две-три седмици.
Според проведени досега геоложки изследвания в Арктика се крият залежи на нефт и газ два и половина пъти повече от всички други ресурси по земното кълбо. Под арктическите ледове има никел, мед, желязо, злато, диаманти и какво ли още не.
Тази враждебна и леденостудена територия за първи път е покорена през 1909 г. от американеца Пири - първият човек, стъпил на Северния полюс. В зоната на Северния ледовит океан през определени месеци на годината действа Северният морски път - по него се преминава изключително с водачеството на руски атомни ледоразбивачи.
От няколко години вече - в резултат на глобалното затопляне, ледената "шапка" на Арктика намалява, което автоматично повдига въпроса: чии ще бъдат новопоявилите се сухоземни територии? Този въпрос е съвсем достатъчен, за да започне нов етап от световната

"Борба за мир"

Официална Москва приема документ, наречен "Основи на държавната политика на Русия в Арктика". Специална океаноложка експедиция подготвя и осъществява забиването на флаг с двуглавия руски орел на дъното на океана - в точка, приблизително отговаряща на Северния полюс. Формират се "арктически" армейски военни подразделения; оформя се военноинженерна инфраструктура в този регион на планетата.

Безбрежните ледени територии на Арктика крият залежи на нефт и газ два и половина пъти повече от всички други ресурси по земното кълбо


Западът не се бави с отговора си: някои експерти (а и политици) от Вашингтон заявяват открито, че Арктика е "ново стратегическо поле за военни сблъсъци". От 2007 г. редовно се провеждат съвместни учения на няколко натовски държави (Дания, Канада, САЩ) под кодовото название "Нанук опърейъшън". Две години по-късно НАТО организира учението "Точна стрела", а след още години - "Студен отговор", с участието на 16 000 военни от 15 държави.
Очевидно затоплянето на климата води и до истинско нагорещяване на военните страсти. Иначе преди появата на този климатичен феномен разговорите около Арктика имат чисто научен, изследователски характер. И все пак политиците имат едно на ум. След поредица дву- и многостранни срещи и разговори, през 1996 г. в Отава (Канада) се учредява Арктически съвет на осемте държави, граничещи със Северната полярна област: Канада, Дания, Финландия, Исландия, Норвегия, Русия, Швеция, САЩ. Съветът се ръководи на ротационен принцип - на всеки две години представител на една от страните учредителки заема председателския пост. В началото никой не проявява особен интерес към този "Съвет на мечката". На практика Арктика в ония години е едно "голямо бяло нищо" - безбрежни ледени простори, шепа хора, облечени целите в кожи, и съответните бели мечки - символът на Севера.

Руският флаг на дъното на океана, забит в точка, приблизително отговаряща на Северния полюс


И изведнъж, с началото на бързото топене на арктическите ледове, над петнайсет страни проявяват жив, да не кажа натрапчив, интерес към работата на Арктическия съвет. Те подават заявления за членство като "наблюдатели", като няколко от тях се водят с особен статут - това са Европейският съюз, Китай, Италия, Япония, Южна Корея. Разбира се, не минава без участието и внимателното око на "наблюдателите" от Германия, Франция, Великобритания.
Очевидно наближава времето за разпределение на

огромна географска "баница"

- далеч по-голяма от територията на САЩ, Китай, от площта на "великите сили" от Европа и съизмерима само с територията на Русия. Пак подчертавам, че става въпрос за девствена територия с огромни природни ресурси. Човек трябва да има силно развито въображение, за да си представи размера на апетитите към "територията на мечката", готвеща се да свали леденобялата си козина. Никой не се интересува, че под топящите се ледове ще се покажат голи скали и мъртва земя. Въпросът е какво има под тях!
На фона на съществуващата ресурсна криза в глобален мащаб, на почти изчерпаните от човешката алчност природни изкопаеми в обитаваните региони, девствената недокосната територия на Арктика очевидно събужда огромен интерес. А при противопоставянето Изток - Запад, Север - Юг, при този глад за ресурси въпросният интерес може да доведе до жесток сблъсък, до нова световна война. Защото не става дума за завладяване на една малка колония в Африка или Централна Америка, а за територия, почти равна на площта на Русия.
Дано здравият разум надделее...
 

"ЛУКойл" продава "Нефтохим" на катарско-британски консорциум

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 213

Продажбите на злато у нас са се увеличили с 64%

автор:Дума

visibility 415

/ брой: 213

Над 320 млн. лв. дължи държавата на граждани и фирми

автор:Дума

visibility 440

/ брой: 213

Общини получиха 107 млн. лв. за улично осветление

автор:Дума

visibility 436

/ брой: 213

Доналд Тръмп се завръща в Белия дом

автор:Дума

visibility 478

/ брой: 213

Доналд Тръмп спечели президентските избори

автор:Дума

visibility 435

/ брой: 213

Поздравленията заваляха, Путин се въздържа

автор:Дума

visibility 460

/ брой: 213

Републиканците завладяха Сената

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 213

Президент на мира?

автор:Юри Михалков

visibility 429

/ брой: 213

Академик по избори

автор:Александър Симов

visibility 461

/ брой: 213

Хем боли, хем сърби

автор:Мая Йовановска

visibility 439

/ брой: 213

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 400

/ брой: 213

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ