Таня ГЛУХЧЕВА
Вероятно са останали малко хора, които не са чели романа "Яж, моли се и обичай" от американската писателка Елизабет Гилбърт или гледали едноименния филм с Джулия Робъртс...
Колко пъти читателите и зрителите са си представяли как отиват на вълшебния остров Бали, отдават се на екзотиката, наслаждават се на евтината и вкусна храна, правят им божествени масажи и посещават беззъби шамани, за да разберат какво крие бъдещето. Или само за да почиват на плажа. Много са и жените, които подобно на главната героиня от споменатото произведение отиват там в опит да намерят себе си.
Когато човек пристигне на летището в Бали, обикновено екскурзоводът пита: "Да не си дошъл заради филма с Джулия Робъртс? Тази жена ни направи страхотна реклама!" Това е моментът, когато се потапяш в магията на острова, забравяш откъде идваш и заживяваш в коренно различен свят... Място, където само за да попиташ някого на улицата как да стигнеш до плажа или къде има чейнджбюро, той допира дланите си една в друга, слага ги пред лицето си, навежда глава и първо казва: "Благодаря!" Благодарен е, че си спрял точно него, избрал си да го попиташ сред всички останали. Това го кара да се чувства специален и посочен от боговете, че може да ти помогне. Или пък всяка сутрин продавачите оставят съдинка с цветчета - дар за покровителите им, и така ги молят през деня да имат достатъчно клиенти, за да осигурят храна, дрехи и играчки за децата си...
![](../images/2022/04/73636.jpg)
На остров Бали има интересна опция в хотелите: срещу 50 щатски долара наемаш кола с шофьор за цял ден и можеш да отидеш, където искаш. Разбира се, той те насочва и препоръчва да се започне от зоологическата градина. С какво тя е по-различна ли? Обикаляш
на гърба на слон
Обикновено хората яздят кон, магаре или камила, но в Индонезия е характерно да се качиш на гърба на най-голямото сухоземно животно. Изживяването си заслужава, защото буквално сядаш на импровизирана пейка, слагаш си предпазен колан и от половин до един час не можеш да повярваш, че това се случва.
Шофьорът ти показва оризищата, природни забележителности и по някое време спира колата пред... Гората на маймуните. Веднъж влязъл в нея, си заобиколен от тях, а те са много и навсякъде: новородени, малки, големи. Тъкмо решиш, че вече няма, и се появяват дървени и каменни фигури, които ги изобразяват. Вероятно някой би си помислил, че подобно нещо се случва и на Гибралтар, но двете места са несъпоставими.
![](../images/2022/04/73637.jpg)
Определено най-вълнуващият момент е
срещата с шаман
Не малко хора сред местните са скептично настроени към тях, защото през последните години са се появили много шарлатани, които само вземат парите, а не помагат. Обичат да злоупотребяват с името на Кетут Лиер от спомената творба. В моя случай се оказа, че е починал два месеца, преди да отида. Но "синът му е наследил дарбата му" - уверява ме шофьорът ми. "Не е толкова добър, колкото покойния си баща, но хората са доволни." Когато наближаваме къщата му, цялата е украсена в жълто - цветът на траур на острова. Въпреки че семейството още скърби, приема посетители. Таксата, която иска, е скромна - 15 долара, но ти отделя почти час.
Може би едно от най-любопитните неща за острова е, че храната е много евтина. Затова повечето туристи нямат включени в пакетите си обяд и вечеря, а само закуска. По-скъпи са напитките. Но сервитьорите задължително предлагат безплатна чаша вода - тя е безценна, и не могат да си представят човек да е жаден.
Това, за което трябва да се внимава, е традиционната кухня. Готвачите слагат прекалено много подправки, предимно люти. За всеки случай ти поднасят и допълнителни. Не е необходимо да се прибягва до тях, една лъжица балийска супа е опасна за хора с по-чувствителен стомах.
Ако трябва да посочим един недостатък на острова, то е, че след 17 ч., когато започва да се стъмва
не е безопасно за жени
да се разхождат по улиците. Не важат и никакви правила за движение - всеки сменя лентите и посоките, когато иска, без да дава мигач или да сигнализира по какъвто и да било начин. Затова там не важи това, на което от малки ни учат - да поглеждаме първо наляво, а после надясно при пресичане. На Бали трябва да си въртиш главата през цялото време. Особено, имайки предвид, че няма пешеходни пътеки и може да преминеш, където и когато поискаш. За туристите от "цивилизования" бял свят това е стряскащо отначало и обикновено тръгват, когато видят, че някой друг има същото намерение. Или питат: "И ти ли искаш да пресечеш?" Но след ден-два се свиква.
![](../images/2022/04/73638.jpg)
Почивка на това екзотично място със сигурност те кара да погледнеш на света от друг ъгъл. Може да не ти помогне да намериш себе си, но те обогатява емоционално. И си тръгваш като нов човек след всекидневните масажи. А ако имаш малко повече късмет, си купуваш къща там. Имотите са евтини. Оказва се, че много наши сънародници са се сдобили с място, което дават под наем, когато не са там.