Живко Георгиев:
Проучванията за протестиращите бяха поръчкови
Ние сме един от световните лидери по социален песимизъм, категоричен е социологът
/ брой: 162
Живко Георгиев е роден през 1955 г. Завършил е социология в Софийския университет, където преподава теория на емпиричното социологическо изследване и маркетингови проучвания. Директор е по изследванията в ББСС "Галъп". Женен, с две деца
"На път сме хладилника да победи телевизора"
"Гражданите да се отнасят критично, с нужната степен на съмнение към всички тези картинки от данни, които им се поднасят"
- Г-н Георгиев, защо в последно време нашумя толкова много темата за социологическите проучвания?
- По простата причина, че започна да мирише на избори. Нормално. Навлизаме в предизборната година, ние дефакто сме навлезли. Вече става и медийно интересно, и партийно-политически интересно, обществено интересно да се дискутира за социологията - натуралната социология, която поне до деня на изборите ще бъде нещо като арбитър в политическата конкуренция, ще посочва победители, губещи и т.н.
- Има ли поръчкови проучвания?
- Винаги има. 90% от изследванията са по поръчка. Не всяко изследване е публично. Един клиент поръчва за себе си. Останалите до 100% са изследвания, които агенциите могат да си позволят да направят със собствен ресурс.
- Трябва ли да бъдат изнасяни имената на тези поръчители?
- Честно казано маркетинговото изследване е противопоказно на нормалните пазарни изследвания. В политическата област е съмнително дали трябва да бъдат изнасяни. Да, във всички изследвания има право да се мисли, че трябват да бъдат оповестявани техните поръчители и те да бъдат публични. Но има и други, които са си за вътрешна консумация. Точно при тях няма никаква обществена потребност да се знае. Единственият казус, в които си струва да се обсъжда тази възможност, това са социологически проучвания, които публично обявяват своите резултати. Голямата част от поръчваните изследвания, били те дори от политически сили, не са за публична консумация. По този начин няма и риск от манипулативност, което е причина да не се насочи общественото внимание към поръчителя.
- Коректни ли бяха проучванията за протестите на Орлов мост?
- Не съм запознат в детайли, но точно там имам силни подозрения по това, което знам. Там мирише вече на поръчково проучване - поръчково в силния смисъл на думата.
- Едно проучване определи младите, че са с объркани глави. Как ще коментирате това?
- Никое социологическо изследване не може да произведе такъв факт. Такова нещо може да дойде само от объркана социологическа глава.
- Социолозите ли са най-големият проблем на политическата система?
- Изобщо не може да се каже, че те са проблемът. Проблемите на политическата система в много по-голяма степен може да ги търсим в самите политици, в незрялото гражданско общество. Там е проблемът.
- А точно гражданското общество как да отличи честните от поръчковите проучвания. Въобще може ли да направи разлика?
- Моята гореща препоръка към гражданите, които носят глава на раменете си, да се отнасят критично, с нужната степен на съмнение към всички тези картинки от данни, които им се поднасят. Запознавайки се с още повече информация, сами да си правят изводите. Няма нужда да се вярва сляпо на социологията. Тя не е религиозна доктрина.
- Наскоро се проведе едно проучване за щастието на българите, доколко един социолог може да е точен по такава тема?
- Има сериозни изследвания по тази трудно уловима материя, каквато е щастието. Срещал съм такива изследвания, някои от тях са класика в жанра. Доколкото може такива неща да се изследват, по света има много качествени проучвания.
- Оказа се, че сме много щастливи.
- Всички изследвания, докосващи тази тема, показват точно обратното. Ние сме едни от световните лидери по социален песимизъм. Бихме могли да сме лидери по щастие, ако сме успели по някакъв фантастичен начин да съчетаем песимизма с щастливото усещане. Ако е вярно всичко това, значи сме се превърнали в мазохисти, които са щастливи, защото не вярват в бъдещето си.
- През последния месец сме свидетели на постоянни протести, по този начин ерозира ли доверието към ГЕРБ?
- В тези тежки моменти не толкова. Покачването на цените по скоро ги ерозира. Този жест на управляващите свърши много повече работа от протестите. На път сме хладилникът да победи телевизора.
- Според вас очертава ли се алтернатива на сегашното управление?
- Би ми се искало да се очертава, много ми се иска, но не виждам в прекалена ясност. Това, което ми се чертае като бъдеще, перспектива след изборите през 2013 е ситуация, в която ще са необходими коалиционни правителства, сложни договорености и формации, в които виждам възможности за по-добро от настоящето, но не прекалено добро. Като гражданин не виждам удовлетворяваща алтернатива.