Папата призова Киев да вдигне бялото знаме
Британският външен министър е против изпращането на чужди войски срещу Русия
/ брой: 46
Украйна трябва да "има куража да развее бялото знаме" и да преговаря за прекратяване на войната с Русия, заяви папа Франциск в интервю за радиотелевизионната компания RSI, цитирано от агенции и медии
"Но аз мисля, че най-силният е този, който преценява ситуацията, мисли за хората и има смелостта да вдигне бялото знаме и да преговаря", казва папата. Той допълва, че преговорите трябва да се осъществят с помощта на международни сили.
"Думата "преговарям" е смела дума. Когато видиш, че си победен, че нещата не вървят добре, трябва да имаш куража да преговаряш", заявява Франциск.
Смята се, че това е първият път, когато папата използва термини като "бяло знаме" или "победен", обсъждайки войната в Украйна, въпреки че и досега е говорил за необходимостта от преговори, отбелязва се в коментар на агенция "Ройтерс", на който сне позовава БТА.
Думите на папата предизвикаха различни интерпретации и по този повод ръководителят на пресслужбата на Светия престол Матео Бруни даде разяснения пред портала "Ватикан нюз": „Папата използва термина „бяло знаме“, за да посочи символ на края на насилието, примирие, което смело се постига чрез преговори. Папата изяснява, че преговорите никога не означават капитулация“, цитиран Бруни.
Британският външен министър Дейвид Камерън се противопостави на изпращането на западни войски в Украйна дори за тренировъчни мисии. Това той изтъкна в интервю за германския в. "Зюддойче цайтунг". На въпрос дали смята, че е разумно да се изключи възможността за изпращане на войски в Украйна в настоящата ситуация, Камерън отговори:
"Обучителните мисии е по-добре да се провеждат извън страната. Във Великобритания сме обучили 60 000 украински войници". Според него разполагането на чужда мисия в Украйна ще създаде мишени за Русия. "Трябва да избягваме създаването на очевидни цели за Путин", добавил британският министър.
„Франция създава съюз от страни, отворени за потенциално изпращане на западни войски в Украйна“, пише вестник "Политико", коментирайки визитата на външния министър Стефан Сежурне в Литва. Вестникът отбелязва, че докато Германия, Полша, Чехия и Великобритания отхвърлят тази опция, трите балтийски държави са отворени за нея.