06 Ноември 2024сряда10:57 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Създават се все повече паркове из цялата страна

Репортаж

Новият бял дроб на Земята

В Китай разбират "зелената политика" по друг начин

/ брой: 95

автор:Таня Глухчева

visibility 1647

Таня Глухчева, Пекин


Незаконна сеч. Масово обезлесяване. Нарушаване на екоравновесието. Изчезващи видове. Безнаказаност. Все по-замърсен въздух. На фона на тази апокалиптична картина планетата ни изглежда обречена. Но дали наистина е така? До съвсем скоро отговорът на този въпрос щеше да бъде категорично "да", имайки предвид алчността на дървената мафия, посегнала не само на нашите вековни гори, но и на т.нар. "бял дроб" на Земята, както наричат Амазония.

За щастие, подобно на всички живи същества, и планетата се нуждае от два такива органа, за да работи, както трябва. На малцина е известен фактът, че Китай се грижи за кислорода на Земята. Но за местните това не е нищо ново.

Още от древни времена китайците изпитват голяма почит към природата. А днес спазват традицията всяка година на 12 март да засаждат дървета. Обичай, започнал приблизително 30 години преди подобна инициатива на ООН.

Дъждовната гора в Хайнан е дом на много животински и растителни видове

И все по-нови и по-строги правила се въвеждат, ако някой се осмели да посегне на горите. Въпреки че през 90-те години на миналия век голяма част от земите били използвани за земеделие, миньорство, днес се прави всичко възможно да бъдат възстановени залесените участъци.

Първият природен резерват е основан през 1956 г. До първата половина на 2023 г. те са общо 5. Запазването на екоравновесието, съхраняването на биоразнообразието е едно от най-важните и съществените неща за китайците. Затова се притесняват за вероятността някои видове да изчезнат. Например имат договорки с различни страни. Скоро от Гвиана, в рамките на година, ще бъдат изпратени 2 ягуара - двойка. Любопитно е да се узнае, че в знак на приятелство се изпращат панди в други държави. "Но те не са подарък", уточняват местни еколози. "След известно време те отново се връщат в родината си, т.е. при нас".

Но как успяват да се справят с изкушилите се да секат незаконно дървета? Защото да, и тук, както навсякъде по света има такива хора. Отговорът е - сурови закони. 

А още по-точният отговор е - сурови закони, които се прилагат. Мониторингът в страната е много силен. Какво е точно наказанието? То зависи от степента на престъплението - точно какъв процент е унищожен, кой вид и т.н. А при нас? Съвсем спокойно се чуват дърворезачките посред бял ден, пълни тирове с дървесина вървят по магистралата и никой не обръща внимание на подадените жалби. Защото всичко се случва с нечия "благословия". Или общо... сътрудничество.

Хубаво е да има сътрудничество. Но като това в Китай. Където то е между правителството, Китайската академия на науките и местните хора. Те работят на принципа "сговорна дружина, планина повдига". Разбира се, че имат различия понякога. Спорят, обсъждат, предлагат идеи, но когато се вземе решение - всички работят, защото съгласие е постигнато.

Зоологическите градини са друг важен фактор.

На много места на чужденците ще им направят впечатление табелки по дърветата. В повечето случаи те предупреждават кои са отровни, причиняват алергия или са специални листа, които отблъскват зловредните насекоми

Вероятно много природозащитници и НПО-та, грижещи се за правата на животните, няма да се съгласят, но истината е, че някои видове живеят по-дълго, когато са в зоопарка. Например, оказва се, че сред дивата природа, когато са в естествената си среда, пандите живеят около 15-20 години. Когато са в зоологическата градина, оцеляват дори 30 години, равняващо се на 90 човешки.

Докато у нас и съседните ни държави дървената мафия процъфтява и на много места се забелязват отдалече оголените планински склонове, а по време на управлението на крайнодесния бразилски президент Жаир Болсонаро съвсем законно се опожаряваше и унищожаваше Амазония, за да се удовлетворят нечии бизнес интереси, на другия край на света се грижат за баланса в природата.

Новият президент на Бразилия, левият Лула да Силва обеща да спре съсипването на джунглата. Южноамериканската страна е в много добри отношения с Китай. "Чуждият опит и добрите и лошите практики на другите държави са важни за нас", неведнъж са казвали китайските политици. "Вярваме, че международното сътрудничество може да бъде само от полза". 

Ако Азия и Южна Америка се превърнат в необходимите два бели дроба на Земята, какво ще прави Европа? Дано не се наложи да внасяме кислород, както преди години находчиви нашенци продаваха торбички с "чист въздух от Родопите". Да не се наложи ние да ги купуваме в недалечно бъдеще. Но не от Родопите или някъде в Европа, а от други континенти?!

МФ подготвя по-високи данъци и осигуровки

автор:Дума

visibility 662

/ брой: 211

МФ подготвя по-високи данъци и осигуровки

автор:Дума

visibility 611

/ брой: 211

Таксиметрови шофьори плашат с протести

автор:Дума

visibility 650

/ брой: 211

Повече фалшиво сирене произведено у нас

автор:Дума

visibility 680

/ брой: 211

Мая Санду преизбрана за президент на Молдова

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 211

Русия обстреля райони с украински българи

автор:Дума

visibility 632

/ брой: 211

Наземна операция на Израел в Сирия

автор:Дума

visibility 704

/ брой: 211

Камала Харис води в анкета на гласували

автор:Дума

visibility 613

/ брой: 211

Трошенето продължава

автор:Евгени Гаврилов

visibility 709

/ брой: 211

Вотът с "трите К"

visibility 649

/ брой: 211

И пак вечният въпрос: Какво да се прави

автор:Анко Иванов

visibility 707

/ брой: 211

Една реплика на г-н Пламен Орешарски

автор:Георги Пирински

visibility 606

/ брой: 211

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ