08 Ноември 2024петък07:31 ч.

ВРЕМЕТО:

В петък времето ще се задържи предимно слънчево. В по-голямата част от страната ще е почти тихо, в източните райони със слаб вятър от североизток. Сутрин на места в низините и котловините видимостта ще е намалена. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните между 11° и 16°. В петък времето ще се задържи предимно слънчево. В по-голямата част от страната ще е почти тихо, в източните райони със слаб вятър от североизток. Сутрин на места в низините и котловините видимостта ще е намалена. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните между 11° и 16°.

Над половин милион души са без работа или в черния сектор

КТ "Подкрепа" представя анализ на безусловния базов доход

/ брой: 35

автор:Дума

visibility 448

Около 600 хил. души в активна възраст у нас са без работа или работят в черния сектор. Това показват данните на КТ "Подкрепа" в анализ за безусловния базов доход (ББД), наричан още универсален базов доход. Целта му е осигуряване на базов доход за част от обществото в бъдеще, което е извън пазара на труда, предвид навлизане на технологии, които ще заместят човека. Необходимостта от ББД е продиктувана от грижата за човека и запазване на устойчивото общество и обществения ред, чрез четирите "Б" – борба срещу безработицата, бедността и бунтовете, става ясно от анализа на главния икономист на синдиката Атанас Кацарчев.
Според анализа фактическите и математически безработните (без договор или самоосигуряване) представляват около 16% от хората в активна възраст. Ако се приеме, че дори половината от тях работят на черния пазар, то пак без работа ще са 8% от хората в активна възраст, т.е. около 300 хил. души. Според официалната статистика безработните у нас са около 130 хил. души или 3,5% заради методиката за броенето им. У нас заетите са около 3 млн. души, хората в активна възраст са около 3,7 млн., студентите с българско гражданство са около 0,2 млн.души, а работещите пенсионери - около 0,1 млн.
Ако у нас бъде създадена програма за безусловен базов доход от 1000 лв. за всички 600 хил. души, годишно ще са необходими 7,2 млрд. лева, което е 3,5% от БВП за 2024 г., става ясно от анализа.  
"Приемем ли, че базисният доход следва да покрива основните разходи за живот, чиято оценка е към 1500 лв. на месец за 2024 г., то сумата ще нарасне с 50% и ще достигне годишно до около 10,8 млрд. лева, което е абсолютно непостижимо в близко бъдеще, освен ако рязко не нарасне данъчната тежест с поне 10-15%", сочи анализът.
От КТ "Подкрепа" смятат, че е за предпочитане универсалният базов доход първоначално да се прилага единствено за най-засегнатите социални групи и то, при условие, че сумата гарантира разходите за живот, но и не е по-голяма от минималната заплата, "защото би я обезсмислило и най-важното е обезпечена финансово, без да са необходими драстични съкращения в разходите на държавно ниво".

"ЛУКойл" продава "Нефтохим" на катарско-британски консорциум

автор:Дума

visibility 808

/ брой: 213

Продажбите на злато у нас са се увеличили с 64%

автор:Дума

visibility 813

/ брой: 213

Над 320 млн. лв. дължи държавата на граждани и фирми

автор:Дума

visibility 711

/ брой: 213

Общини получиха 107 млн. лв. за улично осветление

автор:Дума

visibility 784

/ брой: 213

Доналд Тръмп се завръща в Белия дом

автор:Дума

visibility 850

/ брой: 213

Доналд Тръмп спечели президентските избори

автор:Дума

visibility 838

/ брой: 213

Поздравленията заваляха, Путин се въздържа

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 213

Републиканците завладяха Сената

автор:Дума

visibility 731

/ брой: 213

Президент на мира?

автор:Юри Михалков

visibility 789

/ брой: 213

Академик по избори

автор:Александър Симов

visibility 795

/ брой: 213

Хем боли, хем сърби

автор:Мая Йовановска

visibility 729

/ брой: 213

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 714

/ брой: 213

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ