Лекари стават "мързеливи чиновници" заради европравила
/ брой: 175
Година след влизането в сила на директива на ЕС, с която продължителността на работната седмица се ограничава на 48 часа, 80% от водещите хирурзи във Великобритания, интервюирани от Кралския лекарски колеж, твърдят, че качеството на медицинското обслужване се е влошило, съобщи в. "Телеграф".
Промените в работното време на лекарите в медицинските заведения са увеличили рисковете за пациентите, които се предават от една смяна на друга, посочва изданието. Освен това 2/3 от лекарите стажанти са отговорили, че часовете им за обучение от специалисти са били намалени. В проучването са участвали 500 от водещите хирурзи във Великобритания. Според тях стажантите лекари принудително се превръщат в "мързеливи чиновници", които вече не изпитват лична отговорност пред техните пациенти.
"Ние създадохме поколение от хирурзи, които не разполагат с необходимите технически умения и работят със съзнанието, че са на работа "от до", което им спестява необходимостта да се чувстват отговорни пред пациентите си", заявил Марджан Джахангири, професор по сърдечна хирургия в болницата "Сейнт Джордж" в Лондон. Според него настъпващите промени в отношението на лекарите "са фундаментални и опасни". Проф. Джахангири станала хирург консултант преди 9 г. след участие в 900 сърдечни операции. Сега по-младите й колеги стават старши хирурзи с три пъти по-малко практически опит. Медици описват директивата на ЕС за 48-часова седмица като "най-вредния единичен фактор, който влияе върху нивото на подготовка и качеството на медицинските грижи".