Край на торбичките за плодове в супермаркетите
До 2030 година всички опаковки трябва да могат да се рециклират
/ брой: 43
Европейският съюз е постигнал предварителна сделка по нов закон, който да намали отпадъците от опаковки и да забрани пластмасата за еднократна употреба, например торбички за плодове в супермаркетите и мини шишенца за шампоани в хотелите, макар и с изключения за някои сектори.
Европейската комисия през 2022 г. предложи преразглеждане на правилата, управляващи отпадъците от опаковки, които в ЕС са скочили с над 20% през последното десетилетие в резултат на онлайн пазаруването и потребителските навици. Всеки европеец генерира средно почти 190 кг отпадъци от опаковки годишно, съобщава "Ройтерс".
Преговарящите от Европейския парламент и Брюксел, който държи ротационното председателство на ЕС, са се договорили късно в понеделник за цели за намаляване на опаковките с 5% до 2030 г. и с 15% до 2040 г. Освен това всички опаковки трябва да са рециклируеми до 2030 г. Дотогава ще важи забрана за предмети за еднократна употреба, например чинии, чаши и кутии, използвани от ресторанти за бързо хранене, термосвиваеми опаковки за куфари по летищата и леки торбички като предлаганите в супермаркетите за плодове и зеленчуци. Ще има забрана и за "вечни химикали" (пер- и полифлуорирани алкилни вещества или PFAS) в опаковки с контакт до храни.
ЕС ще прилага и цели за повторна употреба, например 10% за опаковки за храна за вкъщи и за контейнери за напитки, освен тези за вино или мляко. Картонените кутии също ще бъдат изключени, както страни като Финландия поискаха.
Преговарящите са се договорили празното пространство да не заема повече от 50% от опакованите стоки, с което се слага край на прекомерно големите кутии за онлайн доставки.
Целите като цяло няма се прилагат за много малките бизнеси.
Договорката все още изисква одобрението на Европейския парламент и правителствата в ЕС, което не е сигурно, че ще се случи преди изборите за ЕП през юни.