Избори и газ
/ брой: 145
Нора СТОИЧКОВА
Избори с привкус на газ. И, честито! - опцията да видим на върха на държавата отново ГЕРБ и ДПС, поне социологически, изглежда съвсем реална. С парламентарна патерица "Възраждане". Двете страни на една и съща копейка. Макар че само чисто луди могат да искат власт в кризата. Да, по-лесно се краде от хазната в смутни времена, но политическата цена е кървава.
Така изглежда близкото бъдеще, след като ИТН провали и третия мандат за съставяне на правителство. Кои партии ще влязат и доколко шарен ще бъде вотът през октомври е въпросът. Знае се, че колкото повече партии влязат, толкова по-кратък ще бъде животът на следващото редовно правителство. Т.е следващата година отново да се превърне в изборен маратон, каквато ситуация наблюдавахме през 2021-ва. Само че в зловеща комбинация с тежка енергийна криза. Режим на газ и ток, съчетано с непосилно високи цени на енергоносителите и оттам - на всички стоки и услуги. Още отсега "Булгаргаз" иска цели 55% увеличение на цената за газа за август. КЕВР е блокирана. Какво ще става наесен с цените не е трудно да си представим.
Но болезненият проблем е, че предстоящите избори няма да донесат политическа стабилност.
Шареният парламент, в който различни лобита си купуват депутати за съответното мнозинство, когато им трябват, вече сме го гледали. И България никога не е добрувала в такива времена.
От друга страна, понякога нещата трябва да се объркат тотално, за да се оправи ситуацията. Инак как ще се разбере най-сетне, че нито младите, нито новите политици "ще ни оправят" държавата.
Някои още дуднат по адрес на БСП, че се бавила две седмици с връщането на мандата. Невероятно, но факт - такива единични гласове се чуват и от редиците на самата партия. Сякаш имат личен интерес от това, друго логично обяснение няма. Аргументите им просто дрънчат на кухо.
А простата истина е, че тъкмо БСП предлага работещи решения за предстоящата трудна зима. Но на политическите брокери за какво са им работещи партийни програми, че да ги подкрепят. Те искат хаос - политически, икономически, социален. Слаба държава им трябва, че да може да инкасират по-успешно участието си във властта.
В този смисъл да се прехвърля отговорността за разсипията в държавата върху сложната геополитическа ситуация просто е несериозно. Унгарецът Орбан да не би да е в по-добро положение? А прави за държавата си нужното, независимо от всички камъни, които летят към него. Ами гъркът Мицотакис - той да не би да е извънземен? Опъна се категорично на призивите на ЕС да намаляваме 15% потреблението на газ. България клекна, че е по-лесно. Груба грешка. Утре ще ни кажат да намалим и къпането, дишането и кой знае още какви магарии ще измислят бюрократите в Брюксел.
Знаем, че всеки народ си заслужава елитите, а всяка държава - печалната съдба. Но така безхаберно, както я караме, далеч няма да стигнем. В авангарда ни трябват сериозни политици с ясно съзнание и конкретна програма какво трябва да се прави, за да се ограничат негативните последици от кризата. Другото е от Лукавия.
Подкрепете ни като последвате или харесате в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.