Здравеопапване
/ брой: 209
Не търсете грешка в заглавието, тя е в управлението. Тези хора наистина ни изядоха здравето. Особено чувствителни сме на тази тема в дните около 9 септември, когато волю-неволю си спомняме дългите години на безплатно здравеопазване. И сега се намират заслепени или злонамерени люде, които ни поучават, че нищо на този свят не е безплатно. Те определено подценяват нашата интелигентност. Защото ние сме наясно, че медицинските грижи са били плащани от народа чрез данъците, които са били събирани. Но, акумулирайки средствата в хазната, държавата е била така добра да ги насочва чрез бюджета във важните за широките слоеве от населението сектори, та да може и човекът с ниски доходи да се лекува, без да си брои стотинките. Вместо, да речем, чрез системата на обществените поръчки да ги харизва на избрани, които да ги харчат паразитно за самолети, яхти или само майбаси. Така ставаше възможно да си на най-ниското стъпало в обществената стълбица, да не блестиш нито с произход, нито с връзки и пак да бъдеш изпратен примерно в Москва за трансплантация на бъбрек. Такъв беше случаят с мой приятел от детските години, комуто предишният строй удължи живота с 15 години. И то без да се налага да търси спонсори или да разпродава имоти.
Демократичните сили видяха доста зор, докато демонтират тази система. При първото си управление не успяха, но при второто сполучиха. Стартиралата при Костов здравна реформа превърна болниците в търговски дружества и подтикна лекарите да полагат клетва не пред Хипократ, а пред Търговския закон. Така постепенно здравето се превърна в стока и вече който няма пари, може да се смята за обречен. Неслучайно всеки ден в медиите се чуват сърцераздирателни викове за помощ.
Предишното правителство съумя да преодолее немалко от кусурите на порочно заченатата здравна реформа и да подобри ситуацията. Това, което се случва сега обаче, е изумително. Въпреки сключения Национален рамков договор, Националната здравноосигурителна каса упорито не изпълнява ангажиментите си. От март тя започна да плаща 80% от извършената дейност, по-късно - 70 и дори 60 на сто, а има и болници, които получават едва половината от заработеното. И то за дейности, които не само са извършени и отчетени пред касата, но и тя е приела тези отчети. Така лечебните заведения бяха натикани в абсурда колкото повече работят, толкова повече да трупат загуби. Пациентите вече са им в тежест. Ето защо близо 90 на сто от болниците в страната спряха плановия прием, половината от тях са спрели и храната. В много лечебни заведения са намалени заплатите на лекарите, сестрите и другия персонал, и то с по 200-300-400 лева, което е много спрямо средната заплата в сектора.
И докато синдикатите алармират, че здравето на нацията е поставено на карта, управляващите твърдят, че сега се дават повече пари за здравеопазване, отколкото при предишното правителство. Дори към средата на 2010-а били събрани от здравни осигуровки 60 милиона повече, отколкото за същия период на 2009-а. И за пореден път стигаме до многократно задавания в тази колонка въпрос: къде са парите?
Правителството се опитва да насочи общественото мнение срещу лекарското съсловие, представяйки го едва ли не като сбирщина от крадци. Дори премиерът не е съгласен хирурзите да получават по 20-30 хиляди лева. Сякаш е по-нормално банкер или банкерка да взима толкова, че и много повече, и то без по цял ден да бърка в сърцата, главите или коремите на пациентите. И да ги взима не защото е суперспособен, а тъй като редица обстоятелства - и политически, и от богатото на събития българско задкулисие, са го изтикали до такава позиция. Пък и колцина са тези лекари със свръхзаплатите, та да натежат на цялото здравеопазване? Със сигурност те са имали тези доходи и при миналото правителство, но това не доведе до сриване на сектора. Не е причина и днес заплатите на сестрите да паднат до 80 лева, а на завеждащи отделения - до 400.
Финансовият министър отговори в парламента, че не харчи за други дейности парите от здравните вноски. Значи парите ги има, дори са повече от лани, а пациентите, за разлика от много предишни години, си носят от вкъщи чаршафи и калъфки, а скоро ще почнат да си набавят и консумативите, и лекарствата, ако въобще ги приемат в болницата. Ето как здравеопазването наистина се изражда в здравеопапване. И грешката не е в думата, а в управлението, чиито сметки никак, ама никак не са читави.
Други текстове от автора на: www.ivoatanasov.info