Коалиция за България:
Властта цели приватизация на пенсионната система
Младите никога няма да могат да се пенсионират, предупредиха социалистите
/ брой: 166
Реформите, които управляващите твърдят, че правят в пенсионната система, говорят само за едно - целта им е бавна приватизация. Това заяви вчера председателят на социалната комисия в НС Драгомир Стойнев. Той допълни, че през септември се очаква сериозен дебат по тази тема.
Коалиция за България няма да подкрепи предложения вариант за реформи, бе категоричен Стойнев. Според него основният недостатък на предложението на управляващите е, че се залага само на разходната част. Правят го нарочно, отсече Стойнев.
Увеличението на осигурителния стаж с три години според Стойнев се предприема, за да може все по-малко хора да получават пенсии, все по-малко хора да взимат високи пенсии и колкото се може повече хора да живеят бедно. Най-застрашени от реформите на гербаджиите ще са именно хората в предпенсионна и пенсионна възраст, смятат в БСП.
Не само това, но и младите хора няма да могат да се пенсионират, подчерта шефът на социалната комисия. "40 години човек трябва да работи, без да излиза от пазара на труда, за да може да се пенсионира, изтъкна Стойнев.
Трябва да има пенсионна реформа, но тя трябва да е съобразена с ЕС, подчерта Емилия Масларова. Тя обясни, че евроизискванията са реформите да са адекватни и да имат връзка със стандартите на живот на хората.
Властта не се съобразява с хората над 65-годишна възраст, подчерта Масларова. Управляващите отчитат, че 18% от хората са над 65 години, но забравят, че повече от 45% от тях са бедни, не са забелязали и факта, че едва 57% от хората на възраст между 20 и 65 години са осигурени, изтъкна бившият социален министър. Масларова обърна внимание, че с реформите ще бъдат ударени хората, които са плащали най-високи осигурителни вноски. Всичко се прави на принципа "тумба-лумба" и се отразява шоково на хората, заключи Масларова.
Социалистите предлагат осигурителните вноски и възрастта за пенсиониране да бъдат плавно увеличени. Сред предложенията на КБ е вдигане на максималния осигурителен доход, който да е равен на 10 минимални заплати. Ако максималният доход се равнява на 10 минимални заплати, той ще бъде 2400 лв. и ние, депутатите, ще дадем пример, защото ще се осигуряваме на тази сума, изтъкнаха народните избраници.
Нека реформите обхванат хората, които сега излизат на пазара на труда, предложи Драгомир Стойнев. Той допълни, че е редно промените да влязат в сила от 2014 г., когато започва новият финансов цикъл на ЕС.
"Ако се прави реформа в толкова чувствителна сфера, тя трябва да е силно обществено подкрепена. Такова нещо не виждаме", заключи Стойнев.