Симеон съди държавата в Страсбург
Земеделското министерство от своя страна завежда иск за земите на бившия премиер
/ брой: 163
Симеон Сакскобургготски лично е уведомил по телефона премиера Бойко Борисов за намерението си да заведе дело срещу България в Страсбург заради мораториума, който Народното събрание е наложило върху разпореждането с реституираните му имоти. Това съобщи вчера сайтът Медиапул. Бившият премиер се е оплакал от това, че според него съвсем неоснователно е бил наложен запор върху горите му. Сакскобургготски провел същия разговор и със земеделския министър Мирослав Найденов.
От Медиапул съобщават още, че земеделското министерство най-накрая е внесло граждански иск в Софийския окръжен съд с претенция за възстановяване на всичките 16 000 декара гори в Рила. Тези земи бяха върнати на Симеон с няколко решения на поземлената комисия в Самоков от 2002 и 2003 година, докато самият той беше министър-председател.
От канцеларията на Симеон Сакскобургготски на този етап се въздържаха от коментар на информацията. Оттам не коментираха дали това е факт, дали вече е заведено дело и дали действително за подобно решение на бившия премиер Сакскобургготски са уведомени министър-председателят Бойко Борисов и земеделският министър Мирослав Найденов.
Преди две години прокуратурата излезе със становище, според което решенията за връщане на горите са пълни със закононарушения. Като най-фрапиращо бе посочено това, че Сакскобургготски е получил 4500 дка повече, отколкото е била претенцията му. Това се е случило с дублиране на земите от нотариалните актове на интендантството и стари скици на земята.
Министерството на земеделието и горите е платило около 11 000 лева, за да направи собствен правен анализ на казуса, който е показал, че бившият премиер е получил противоправно цялата гора, а не само тези декари. Именно затова делото е заведено за всички терени.
Искът е внесен преди решението на Пловдивския окръжен съд във връзка с иска на Сакскобургготски и сестра му Мария-Луиза за собствеността върху резиденция "Кричим". Миналата седмица съдът обяви, че решението на Конституционния съд не дава пряка възможност за връщането на имотите, които през 1945 година са били собственост на държавата, а не на царя. Ако това решение бъде потвърдено и на следващите две съдебни инстанции, държавата ще получи възможност да използва съдебния прецедент да си върне и другите имоти, стига да заведе съответните искове.