19 Ноември 2024вторник05:51 ч.

Проблем с бюджета

/ брой: 64

visibility 3516

Георги Вулджев

Покрай политическата клоунада няма време да се обърне внимание на новите данни за изпълнението на бюджета. А трябва, защото вече има ясни признаци за голям проблем. Както прогнозирах още когато се обсъждаше бюджета миналата година, заложените данъчни приходи, особено от косвени данъци като ДДС са твърде амбициозни и най-вероятно няма да бъдат изпълнени. Данните на Министерство на финансите показват, че точно това се случва.
Изпълнението на приходите от ДДС в периода януари-февруари се равнява на 14.5% от стойността заложена за цялата 2024-та. Това е много слабо изпълнение в сравнение с предишни години, най-слабото от 2014 г. насам, когато завършихме годината с бюджетен дефицит 5.4% от БВП. Тогава изпълнението на ДДС приходите към февруари е било 14.2%.
Средномесечното изпълнение трябва да се равнява на 8.33%, за да се върже цялата планирана сума (100%/12), което значи изпълнение 16.6% в рамките на два месеца. Ние сме 2 пункта под това ниво и не виждам как то ще се вдигне по-късно през годината. В предишни години всъщност изпълнението на приходите от ДДС към февруари обикновено е било доста по-високо, в периода 2015-2021 г. варира в границите 18.3 - 21.3%.
Знаете ли, впрочем, че откакто Асен Василев започна да пише бюджетите, приходите от ДДС не са изпълнени на 100% в нито една година? И то въпреки, че предходните две години имахме растеж и много висока инфлация, която вдига номиналните приходи?
Настоящата година започва най-зле от последните три. Към февруари приходите от ДДС не просто се отклоняват от необходимото изпълнение, но са по-ниски и от миналогодишните за същия период с около 36 милиона лева. Напомням, че в Бюджет 2024 е заложено увеличение на приходите от ДДС с 2.5 млрд. лв. спрямо 2023.
Разбира се, тук представям груби сметки, които вероятно ще се окажат неточни, поне донякъде. Теоретично е възможно да има ускорение в изпълнението на приходите от ДДС по-късно през годината. Историята обаче сочи, че това е малко вероятно. Лека полека нещата си отиват към актуализация на бюджета след предсрочните избори.
Този път сценарият с простото неизпълнение на капиталовите разходи, което да покрие дупката в приходната част и така да се върже дефицит под 3% от БВП, няма да работи. Ако изпълнението на ДДС продължи със същите темпове, дупката в бюджета за годината ще е 2.4 млрд. лв, което е три пъти над неизпълнението на ДДС миналата година. Два милиарда и половина е огромна дупка. И това само от ДДС. При другите приходи също е възможно неизпълнение.
ПП: Разбира се, ако това се случи, вървим към неизпълнение на още един критерий за присъединяване в еврозоната.

Фейсбук

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 475

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 406

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1145

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 416

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 404

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 447

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ