19 Ноември 2024вторник17:22 ч.

Усещане за провал

Испания не успя да се отърси от имиджа на Мистър Бийн, докато председателстваше ЕС

/ брой: 143

автор:Дума

visibility 2665

Синика Тарвайнен - ДПА

Няколко дни, след като Испания пое ротационното председателство на Европейския съюз на 1 януари, хакери пробиха уебсайта му. За момент посетителите на сайта бяха посрещани не от снимката на испанския премиер Хосе Луис Сапатеро, а от образа на Мистър Бийн, британски комедиен персонаж, прочут със своите гафове и неудачи.
Въпреки че получи похвали за някои свои постижения като засилването на търговския обмен с Латинска Америка, Испания не можа да се отърси от имиджа на Мистър Бийн по време на шестмесечния си мандат, докато се бореше да изплува от най-тежката си икономическа криза от десетилетия насам.
Финансовите затруднения на Испания подрониха доверието в способността й да изведе ЕС от глобалната криза, а испанските лидери често оставаха в сянката на новите ръководители на ЕС - постоянния президент Херман ван Ромпой и върховния представител за външните отношения Катрин Аштън.
Макар и "тихо", испанското председателство на ЕС беше "изключително ефикасно", заяви Леире Пахин от управляващата Испанска социалистическа работническа партия, докато Испания се подготвяше да предаде председателството на Белгия на 1 юли.
Държавният секретар по европейските въпроси Диего Лопес Гаридо изтъкна участието на Испания в ключови ходове, които имаха за цел да подобрят икономическото управление и да спасят икономиката на Гърция, погълната от дългова криза. "В ЕС навлизаме в нова епоха, а това стана по време на испанското председателство", заяви Лопес Гаридо.
Всекидневникът "Мундо" обаче писа, че председателството завършва с "усещане за провал". Правителството надцени тежестта и влиянието на Испания в ЕС, оплака се вестникът.
"Не съм бил свидетел на друго председателство на ЕС, което да е било изправено пред такива трудности като испанското", отбеляза заместник-председателят на Европейската комисия Марош Шефчович.
Испания имаше задача да започне прилагането на Лисабонския договор, който е замислен да опрости и да ускори вземането на решения. Сапатеро бе първият лидер, поел председателството на ЕС, който трябваше да дели властта с постоянен президент на ЕС и с де факто министър на външните работи. Това, че Испания управляваше ситуацията сравнително гладко, улесни прехода, но същевременно я направи някак си незабележима на срещите на върха на ЕС, според наблюдатели в Мадрид.
Вдигна се малко шум около представянето на Аштън, която бе обвинена от испански медии, че постоянно отбягва срещи, докато според нейните представители Мадрид е организирал някои от тези срещи с твърде малко предизвестие.
Испанското председателство претърпя няколко големи провала и във външната политика. Сред тях бяха срещата на върха в Мадрид между ЕС и САЩ, която бе отменена, след като президентът Барак Обама не пожела да участва в нея, вероятно заради слабата европейска подкрепа по проблеми като конфликта в Афганистан.
Срещата на Средиземноморския съюз в Барселона бе също отложена, след като няколко арабски страни заплашиха да я бойкотират, ако в нея участва скандалният външен министър на Израел Авигдор Либерман.
Поредният неуспех за Испания бе, че не успя да прокара един от външнополитическите си приоритети, когато Германия и още няколко страни членки на ЕС блокираха испанския план за подобряване на отношенията на ЕС с Куба.
Изолирането на режима в Куба не успя да убеди Хавана да зачита човешките права и демокрацията, упорито твърдяха испански представители, но смъртта на обявилия гладна стачка кубински дисидент Орландо Сапата през февруари нанесе фаталния удар на испанския план, поне за момента.
Сред успехите трябва да се спомене срещата на високо равнище с Латинска Америка в Мадрид, където ЕС подписа търговски споразумения с Централна Америка, Перу и Колумбия и възобновяването на преговорите с търговския блок Меркосур за създаване на зона за свободна търговия с почти 800 милиона души.
Според местните медии Испания се е справила прилично и като посредник на Балканите.
Испанското правителство се гордее особено много с инициативата си за налагане на ограничителна заповед в целия ЕС, която да защитава жертвите на домашно насилие, каза Лопес Гаридо. Този план обаче предизвика спорове и бе разкритикуван от еврокомисаря за правосъдието, основните права и гражданството Вивиан Рединг.
През последните седмици на своето председателство Испания затъваше все повече в собствените си икономически проблеми успоредно с нарастващите опасения, че страната също може да изпита нужда от спасителни мерки, каквито успя да прокара в помощ на Гърция.
Бюджетният дефицит на Испания набъбна на 11,2 процента - далеч над 3-процентовия лимит за ЕС, а безработицата достигна 20 процента, цифри, които не поставят Мадрид в положение да дава икономически съвети на други страни.

Властта би отбой за повишаване на социалните осигуровки

автор:Дума

visibility 681

/ брой: 221

До месец тръгва новият онлайн кадастър

автор:Дума

visibility 667

/ брой: 221

Агенцията по храните започва проверки преди Никулден

автор:Дума

visibility 615

/ брой: 221

Байдън подготвя Трета световна война

автор:Дума

visibility 641

/ брой: 221

Байдън подготвя Трета световна война

автор:Дума

visibility 676

/ брой: 221

Хиляди протестираха срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 617

/ брой: 221

Сблъсъци в Нидерландия заради коледна традиция

автор:Дума

visibility 602

/ брой: 221

Абсолютна липса на сърце

автор:Александър Симов

visibility 635

/ брой: 221

Злокобният Байдън

автор:Юри Михалков

visibility 605

/ брой: 221

Неадекватни решения и хаос заплашват енергетиката ни

visibility 609

/ брой: 221

Мъчи ни безводие, а има забавени проекти

visibility 628

/ брой: 221

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ