Къде е най-хубаво да си пенсионер
/ брой: 201
Щом едно правителство реши да повиши пенсионната възраст, сред населението веднага избухва буря. При това в повечето европейски страни има значителни разлики между повелята на закона и това, което става на практика.
На колко години хората в отделните европейски държави действително излизат в пенсия? За държавите, членуващи в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, средната пенсионна възраст е 64 г. и 1 месец при мъжете. На практика обаче в пенсия се излиза още на 63,5 години. При жените средната пенсионна възраст в рамките на организацията е 62,9 г., но в пенсия се излиза 6 месеца по-рано.
В Гърция, където се обсъжда повишението на пенсионната възраст, досега фиксираната чрез закон пенсионна възраст е 58 години, което важи и за двата пола. Това е един рекордно нисък индекс сред страните от ОИСР. В действителност обаче гръцките мъже работят средно до 62,4 г., след което им остават средно по 19 години и 8 месеца да се радват на пенсията си.
Съвсем друга е картината в Испания, където сега се проектира повишение на пенсионната възраст от 65 на 67 години. В действителност обаче испанските мъже се пенсионират на 61 година и 4 месеца, т.е. с една година по-рано от мъжете в Гърция, след което могат да се наслаждават на пенсионерски живот средно 20 години и 9 месеца.
В това отношение Франция чупи всички рекорди. Неслучайно се казва: "Да се пенсионираш като Бог във Франция", където по закон пенсионната възраст е 60 години. Средностатистически погледнато обаче, френските мъже излизат в пенсия на 58 години и 7 месеца, след което получават пенсия средно 24 години, което е рекорд. Не остават по-назад и французойките, които излизат в пенсия със средно 10 месеца по-късно от френските мъже.