19 Ноември 2024вторник20:37 ч.

Еврокомисията ни отписа за еврото догодина

ЕК не очаква България да успее да изпълни инфлационния критерий за влизане в еврозоната

/ брой: 90

автор:Дума

visibility 4686

Европейската комисия не очаква България да успее да изпълни последния критерий за влизане в еврозоната, макар да е много близо до него. В публикуваната вчера нейна пролетна икономическа прогноза се казва, че на годишна база инфлацията в България е 3,1% към март, малко над изискваните 3%. Очаква се чувствително увеличаване на бюджетния дефицит - от 1,9 на 2,8%, както и растеж на икономиката от 1,9% от БВП.
Вероятността да влезе България в еврозоната през 2025 г. е много малка, никой никога не е влизал в средата на годината. Да се надяваме, че бихме могли да го направим в началото на 2026 г., заяви вчера финансистът Левон Хампарцумян в интервю пред БНР. По-рано и гуверньорът на БНБ Димитър Радев прогнозира, че България няма да успее да изпълни критериите за влизане в еврозоната до юни.
Прогнозата за инфлацията се запазва от направената от нея през февруари, преди падането на правителството.
Според комисията причините за нарастване на бюджетния дефицит са свързани с увеличаването на пенсиите и на заплатите, което само частично се покрива от приходите в държавната хазна.
Европейската комисия очаква по-слабо усвояване на европейски средства след пика през 2023 г., но смята, че "въпреки сериозните забавяния" ще има "известен положителен принос от изпълнението на инвестициите" по плана за възстановяване. Като цяло публичните инвестиции се очаква да намалеят през 2024 г.
Затова пък от второто тримесечие се прогнозира износът да нарасне силно поради възстановяването на външното търсене. Вносът също ще се възстанови, воден от вътрешното търсене.
За следващата година Европейската комисия предвижда инфлация от 2,6%, икономически растеж от 2,9% и леко намаляване на публичната задлъжнялост.
Комисията прогнозира продължаване на тенденция за увеличаване на бюджетния дефицит и през 2025 г., макар и незначително спрямо текущата година - до 2,9% от БВП. Това ще бъде факт само при запазване на сегашните политики.
Анализът показва, че може да се очаква догодина "малко по-рязко увеличение на социалните вноски" в резултат на увеличаването на минималната работна заплата и праговете на осигурителния доход.
Държавният дълг се очаква да нарасне до 24,6% от БВП.
Комисията запазва оптимизма си, че България ще "увеличи умерено" изпълнението на плана за възстановяване, което ще се отрази положително върху публичните инвестиции.

Властта би отбой за повишаване на социалните осигуровки

автор:Дума

visibility 729

/ брой: 221

До месец тръгва новият онлайн кадастър

автор:Дума

visibility 716

/ брой: 221

Агенцията по храните започва проверки преди Никулден

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 221

Байдън подготвя Трета световна война

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 221

Байдън подготвя Трета световна война

автор:Дума

visibility 739

/ брой: 221

Хиляди протестираха срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 666

/ брой: 221

Сблъсъци в Нидерландия заради коледна традиция

автор:Дума

visibility 651

/ брой: 221

Абсолютна липса на сърце

автор:Александър Симов

visibility 703

/ брой: 221

Злокобният Байдън

автор:Юри Михалков

visibility 658

/ брой: 221

Неадекватни решения и хаос заплашват енергетиката ни

visibility 652

/ брой: 221

Мъчи ни безводие, а има забавени проекти

visibility 685

/ брой: 221

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ