Маскираният празник на една софийска гимназия
Със звучното си заглавие FaschingЪ, което насочваше към темата, а именно българската култура и традиции, събитието и тази година успя да привлече хиляди
/ брой: 99
Петър ГЕОРГИЕВ
Дори концертът по случай 50-годишнината на една от иконите на родната музика Веселин Маринов, провел се в зала 1 на НДК, не можа да засенчи пъстрия празник на българската младеж, чийто свидетел стана зала 3. Усмивки, веселба и хора, облечени в най-невероятни костюми, бяха символите на Fasching 2012. Карнавалът, организиран от учениците на признатата за най-елитна гимназия в България - 91 НЕГ, е една от най-старите традиции на училището и се провежда всяка година, а началото й датира толкова отдавна, че вече е емблематична за неговите възпитаници.
Всъщност, думата Fasching е немска и се свързва с началото на Великите пости в християнските държави. В Германия събитието се провежда всяка година, а хората се събират и започват да танцуват и пеят по улиците, маскирани по най-различни начини. Пренасяйки шарения маскарад и на българска земя, ежегодно учениците от ХI клас на Немската гимназия в София определят тема и място на събитието, а на сцената се изявяват редица талантливи млади танцьори, певци или актьори, както и гост звезди, допринасящи за прекрасното настроение. Организаторите раздават и награди под формата на статуетки за своите съученици в категориите "Принц" и "Принцеса", "Спортист" или "Заек".
Но дотук с историята. Какво всъщност се случи в четвъртък вечер в Националния дворец на културата и какви спомени остави събитието на своите гости?
Със звучното си заглавие FaschingЪ, което насочваше към темата, а именно българската култура и традиции, празникът и тази година успя да привлече хиляди, които се бяха струпали пред входа още от ранен следобед. Уреченият час настъпи и в 16.30 вратите бяха отворени, а половин час по-късно залата вече се пръскаше по шевовете. Сякаш от нищото на видеопаната от двете страни на сцената бе пуснат клип със заглавие "Знаеш, че си българин, когато...", който бе съпроводен от музиката на двама младежи с китари от сцената. Внезапно светлината угасна и миг по-късно една от най-талантливите певици на гимназията Йоана Йотова изпълняваше "Йовано, Йованке". Шоуто бе започнало. Многобройните, патриотично настроени зрители изпаднаха в еуфория, но изненадите тепърва предстояха.
"На маймуни ни обърнахте, бе, да ви вземе дяволът с маскари! Булгар, булгар!" Нямаше и най-малка доза съмнение, че тези думи излязоха звучно от устата на Бай Ганьо, който бе една от звездите на вечерта. Още по-голяма бе изненадата, когато на сцената се появи и Алеко Константинов, който размени няколко реплики със своя герой. Докато шестимата водещи се опитваха да си вършат работата, Ганьо правеше типичните си жестове и им предлагаше парфюми, а малко по-късно му се наложи да си тръгне в името на едно по-културно шоу.
След като бе обявен победителят в категория "Зайченцето бяло", осмокласникът Инсу Чой излезна доволно да си прибере наградата, а с последвалото изпълнение от група "Vulture" на песента "Дюн" на "Б.Т.Р.", празникът продължаваше. Междувременно погледът на случайно попаднал в зала 3 минувач различи над 200 различни костюми, маски и патриотични облекла. Архитектът Георги Събев бе избрал да прекара вечерта си по малко по-различен начин и късметът му го отведе при стотиците млади ентусиасти. "Не съм виждал нищо подобно, събитието е невероятно. Явно все още има надежда за българската младеж", заяви щастлив той и потъна в тълпата. В този момент пък бе обявено кой е спортистът на гимназията за изминалата година и това логично бе Стефан Велков от IХ клас, който от години се състезава в юношеските формации на Славия и е твърд титуляр в националния отбор.
"Блажени години, рокендролът беше млад" - припомняха си двама от водещите Георги и Даниел първия си Fasching преди 4 години. А след тях група "Soundwave" показа, че тази музика всъщност никога не остарява, и разби публиката с хитове на "Guns`n`roses".
Дойде ред да бъде обърнато внимание и на учителите, които вече години наред превръщат Немската гимназия в училището с най-голям потенциал в България. Както всеки път, те отново се забавляваха заедно със своите възпитаници. Първа получи наградата си преподавателката по изобразително изкуство Златка Райкова, символ на доброто настроение в гимназията вече години наред. След нея пък победата си извоюва и един от представителите на немския легион учители - младият г-н Йоренд. Останали щастливи от тези признания, двамата се върнаха на местата си в ложите.
Под звуците на китарите на група "Instead" всички в залата бяха въодушевени и настървено търсеха някой от фотографите на събитието, за да запечатат със снимка екстравагантните си дрехи. Дванадесетокласникът Николай Вълков пък имаше своя собствена арена на изява и в един от ъглите на залата правеше страхотни фотоси на най-запомнящите се момичета и момчета. Още след края на FaschingЪ той поздрави организаторите за прекрасно свършената работа, а сниманите от него веселяци ще имат какво да показват в социалните мрежи в следващите дни.
Един от емблематичните за вечерта моменти настъпи, когато група "Scorned" и Мария Попова от ХI клас шокира всички с метъл изпълнение на фолк хита на Галена и Гъмзата "Неудобни въпроси", което се хареса дори повече от оригиналния вариант на песента. Дойде мигът слава и за водещия Пирин Маринов, от години известен като разбивач на женски сърца, да си получи статуетката с надпис "Опасен чар". След него и Андрей Димитров сподели своите начини за привличане на вниманието на нежния пол, цитирайки любимите си реплики. В добро настроение Натали Стефанова от IХ "Ж" клас заяви: "Чувствам се страхотно, всичките ми приятели са тук и не съм очаквала да се забавлявам толкова." През това време танцовият състав "Diva Dance" представи прекрасната си хореография и спечели много фенове. Облечен като Шапкаря от "Алиса в страната на чудесата", Боян Арсов пък прибра за трети пореден път наградата за костюм на бала и се превърна в един от талисманите на събитието.
Това бе и повратната точка на концерта, а след нея на сцената започнаха да се изреждат най-големите звезди, които довършиха публиката със страхотни изпълнения. Първо, нашумялата вече рок група "42", съставена предимно от дванайсетокласници, разтърси залата с новото си авторско парче и последвалото "Студио X" на Слави Трифонов и "Ку-ку бенд". Младите музиканти обаче не спряха дотук, защото последва "Клетва" на "Щурците", а вокалът Никола Кърджиев отново впечатли с гласа си. Изпратени под бурните аплодисменти на тълпата, групарите от "42" се настаниха удобно на местата си в залата, а клавиристът на бандата Никола Николов въодушевено сподели: "Невероятно е да свирим на Fasching-а всяка година, преживяването е неописуемо, обичаме този празник!"
Изненадите на организаторите не спираха, а еуфорията настъпи с пристигането на гост изпълнителите от ОГИ23, с които залата изпадна в делириум. "Добър вечер, дано е вечна!", крещяха екзалтирани около подиума тийнейджърите и припяваха текстовете на любимите си хитове заедно с групата. И когато всички си мислеха, че това е кулминацията на вечерта, дойде редът и на великия учител по география Григор Димитров да изнесе своята реч пред любимите си ученици, стоейки гордо до българския трибагреник. Известен с патриотичното си сърце и безграничната си любов към родината, той е един от символите на 91 НЕГ вече четвърт век, а завършвайки с думите "Да живее България!" не развали традицията си да впечатлява и тази година. Накрая Димитров силно запя "Горда Стара планина..." и цялата зала изригна с химна на Република България, а мнозина се просълзиха в този драматичен момент.
Програмата продължи с изпълнението на "Жива рана" на Никола и Ина от ХII клас, а после групата "Колера" също се изяви с няколко метъл хита.
Часовникът удари 21.00 и краят вече се усещаше. Бе време да бъдат обявени победителите в категорията "Принц и Принцеса на Fasching 2012" и след класическото драматично забавяне водещият Георги Иванов най-после изрече имената на Георги Гюров и Йоана Димова, които бяха бурно аплодирани от своите съученици. Организаторите пък отдадоха заслуженото и на завършващия випуск 2012 и признаха Момчил Дренски от ХII "Д" клас за "Българин от старо време", връчвайки му статуетката. "Като човек, който през цялото време бе зад сцената, мога да кажа, че се виждаха лицата на много въодушевени ученици. Разбира се, организацията бе трудна, но определено си заслужаваше и всичко мина по вода заради усилените подготовки", категорична бе една от организаторките Лора Петкова.
"Мой стих, в теб открих някога надежда, мой ден, светъл ден, пак ми я върни" - завърши празника с прекрасния си глас Мария Попова и FaschingЪ-т приключи. И тази година той донесе щастие, силни емоции и най-вече надежда. Надежда за нещо по-добро. Надежда, че новото българско поколение притежава национално самосъзнание, обича родното и се гордее с произхода си. Надежда, че има млади хора, които искат да постигнат нещо голямо и да се развиват в положителна насока в името на едно по-добро бъдеще за страната ни.
Колкото до самия празник - за някой той бе първи, за някой може би последен, но породи еднаква радост и възхищение у всички. Въпреки организацията да става все по-трудна с всяка изминала година, едно е сигурно - Fasching-ът ще остане завинаги във фолклора на Немската гимназия в София.