Искат спешни мерки срещу фирмите за бързи кредити
/ брой: 58
Парламентът трябва спешно да приеме допълненията към Директивата за договорите за потребителски кредити, които бяха приети през миналата година от Европарламента. Страните от ЕС, включително и България, трябва да ги приложат до 3 години. В това са категорично от Асоциацията за защита на потребителите
"Ние не искаме българските потребители да чакат още 3 години, за да бъдат защитени, а промените спешно трябва да бъдат въведени в нашето законодателство", заяви Пейо Майорски, председател на Асоциацията. Според него законовите промени ще ограничат произвола на фирмите за бързи кредити, както и на колекторите.
Новите правила ще пазят от изпадане в ситуация на свръхзадлъжнялост заради заеми, взети както от банки, така и от фирми за бързи кредити. По този начин фирмите за бързи кредити ще попаднат под контрола на Българска народна банка. Много важна особеност за българските условия е, че новата директива задължава страните-членки да упражняват надзор не само върху банковите институции, но и върху небанковите, обясни Майорски.
Прословутите бързи кредити в България се отпускат именно от небанкови финансови институции. Те подлежат на регистрация в БНБ, но след това процедурите по надзор никак не са ясни и по-скоро няма такъв върху тяхната дейност, коментира председателят на АЗП. Над 90% от фирмите за бързи кредити в България нарушават Закона за защита на потребителите и заобикалят съдебни разпореждания. Комисията за защита на потребителите трябва да контролира за наличие на неравноправни клаузи в общите условия на договорите. Това не се прави от КЗП от години, както не се извършва и в момента, коментира Пейо Майорски.