Драмата "Маккристъл" приключи
Военни анализатори предполагат, че смяната на свободомислещия генерал е заради твърде либералната му стратегия, довела до "забуксуване" на военните действия
/ брой: 143
Американският президент Барак Обама уволни след кратка среща в Белия дом командващия войските на САЩ и НАТО в Афганистан генерал Стенли Маккристъл и назначи на негово място генерал Дейвид Петреъс. С това той показа, че сегашната военна стратегия ще продължи въпреки трудностите и растящия обществен скептицизъм, пише вестник "Ню Йорк таймс". Два часа по-късно разгневеният президент смъмри екипа си по национална сигурност, като нареди на служителите да оставят настрана "дребнавостите" и да не поставят "личностите или репутацията" над американските войски, които рискуват живота си.
Той заяви, че не е освободил Маккристъл заради критичните му коментари пред сп. "Ролинг стоун" по адрес на него и хора от екипа му, нито "от някакво чувство на лична обида", а защото е нужно екипът му да се обедини във военните усилия. "Не мисля, че можем да поддържаме това единство на усилията и да постигнем целите си в Афганистан, без да направим тази промяна", цитира вестникът Обама.
Дори за Вашингтон, който е ставал свидетел на какви ли не скандали и отстранявания от длъжност, драмата около освобождаването на военновременен командир беше осезаема. Генерали са идвали и са си отивали при спорове по политиката и изпълнението й - само преди година министърът на отбраната Робърт Гейтс уволни предшественика на Маккристъл генерал Дейвид Маккиърнън. Но освобождаването на Маккристъл беше кулминацията на една публична игра на изчакване, в която Белият дом и висшите военни се опитваха да отгатнат какво ще направи президентът, а Обама се стремеше да не разкрива картите си до последния момент. Според анализатори с поставянето на генерал Петреъс начело на войските в Афганистан Обама иска да изгради поне временен буфер срещу нарастващото безпокойство, че стратегията му не показва достатъчен напредък в борбата с талибаните.
Спирайки се на Петреъс, най-изтъкнатият генерал на САЩ в момента, президентът избягва много проблеми, свързани със замяната на командир, стоящ начело на военна кампания, включваща 120 000 войници, милиарди долари за възстановителни проекти и деликатни дипломатически преговори. Като началник на Централното командване Петреъс е по-добре запознат с операцията в Афганистан от който и да е друг висш американски военен. Той играе активна роля в оформянето на цялостаната стратегия, а също и на тактическите планове. Генералът познава афганистанския президент Хамид Карзай и много други високопоставени служители в страната. Ако бъде утвърден от Сената, Петреъс ще придаде нова сила на военната кампания. Той има тесни връзки с лидери в Пакистан и други страни в региона, някои от които са важна част от маршрута за доставки за силите в Афганистан, а други биха могли да играят роля в помирителни преговори между правителството в Кабул и талибаните. Той обаче ще се сблъска с тежки предизвикателства, свързани със засилването на офанзивата на коалиционните войски срещу бунтовниците, особено в Южен Афганистан, и с усилията да се накара афганистанското правителство да се справи с корупцията.